Článek
Egyptská armáda během posledních protestů poté, co Mursí dekretem soustředil moc do svých rukou, zachovávala neutralitu, i když prezident povolal tanky na ochranu paláce před demonstranty. Armáda také vyzvala k ochraně veřejných institucí a nevinných lidí.
„Ozbrojené síly přijaly svou odpovědnost ochránit vyšší zájmy země a zabezpečit a ochránit její klíčové úkoly, veřejné instituce a zájmy nevinných občanů,“ uvedl v televizi mluvčí armády a dopadů „ Ozbrojené síly podporují dialog, který je nejlepším a jediným způsobem, jak dosáhnout konsensu. Opak nás strhne do temné propasti, což skončí katastrofou a to je něco, co si nemůžeme dovolit.“
Prohlášení armády, které podle vojenského zdroje neznamená návrat ozbrojených složek do politiky, přivítal jako vyvážené jeden z vysoce postavených členů Muslimského bratrstva, které Mursímu dopomohlo k moci.
Podle agentury Reuters egyptský prezident brzy schválí nařízení, které umožní armádě přijít na pomoc policii při udržování pořádku a při ochraně základních státních institucí. Návrh, který dává armádě pravomoc zatýkat, již prý schválil kabinet.
Protesty pokračují
I v sobotu v Káhiře protestují sekulární odpůrci prezidenta, kteří odmítají dialog s Mursím, dokud nezruší zmíněný dekret. Opoziční Národní Fronta národní spásy odmítla Mursího nabídku zúčastnit se v sobotu rozhovorů všech politický sil. Nositel Nobelovy ceny míru Muhammad Baradej na Twitteru napsal: "Chceme dialog, který není postaven na ukazování svalů a uplatnění fait accompli.“ [celá zpráva]
V sobotu přesto zahájil Mursí slibovaný národní dialog s asi 40 politiky a dalšími veřejně činnými osobami. Podle agentury DPA se však jednání ze známých aktivistů zúčastnil pouze liberál Ajman Núr, většina ostatních opozičních předáků odřekla.
Mursí už naznačil ochotu k jednomu dobrému ústupku, jímž je odložení referenda o nové ústavě, kterou narychlo schválil ústavodárný sbor. [celá zpráva]
Jeho legitimitu přitom chtěl zpochybnit ústavní soud, protože ve sboru převažovali muslimští radikálové. Jeho dekret to ale soudu zakázal, což je důvod, proč soudci odmítají dozírat na průběh referenda.[celá zpráva]