Hlavní obsah

Egypt koupí 30 francouzských stíhaček Rafale, jejich prodeje stoupají

Alex Švamberk, Novinky, Alex Švamberk
Káhira/Paříž

Káhira podepsala s Paříží smlouvu o koupi dalších 30 francouzských stíhaček Dassault Rafale. Uvedlo to v úterý egyptské ministerstvo obrany s tím, že je zaplatí půjčky se splatností deset let. Resort cenu neuvedl, ale podle investigativního webu Disclose má činit 3,75 miliardy eur (96,7 miliardy korun).

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Francie prodává Egyptu 30 stíhaček RafaleVideo: Reuters

Článek

„Egypt a Francie podepsaly smlouvu na dodávku 30 proudových letadel Rafale mezi egyptskými ozbrojenými silami a francouzskou společností Dassault Aviation,” uvedlo egyptské ministerstvo. Web Disclose napsal, že dohody o prodeji bylo dosaženo na konci dubna.

Podle dohody dostane Egypt i rakety vzduch-vzduch od firmy MBDA a vybavení od společnosti Safran, která se věnuje výrobě zbraní a elektroniky. Za 85 procent objemu desetileté půjčky ručí banky BNP Paribas, Credit Agricole, Societe Generale a CIC, tvrdí web Disclose. Banky to nekomentovaly.

Prodej je kritizován ochránci lidských práv, protože režim egyptského prezidenta Abdala Fatah Sísího je kritizován za porušování lidských práv i zapojení do občanské války v Libyi na straně vzbouřeneckého polního maršála Chalífy Haftara.

Francouzský prezident Emmanuel Macron už loni v prosinci prohlásil, že případné dodávky zbraní Egyptu nebudou podmíněny splněním požadavku na zlepšení lidských práv v zemi, protože by nechtěl oslabit schopnost Káhiry bojovat s terorismem v oblasti. Macron byl kvůli tomuto vyjádření tvrdě kritizován.

 Rafaly začaly bodovat

Prodej do Egypta výrazně pomohl francouzské stíhačce, která se dlouho nedokázala prosadit na zahraničních trzích. Egypt si už v roce 2015 jako první země ze zahraničí objednal rafaly, ve výzbroji jich má od prosince 2018 celkem 24. Nyní tedy počet navyšuje. Francie byla v letech 2013 až 2017 hlavním dodavatelem zbraní do Egypta. Druhým zákazníkem se stal Katar, který si jich objednal zatím 36 a má opci na dalších 36.

Dassault se snažil od roku 2011 prodat své stroje i do Indie, ale dohody se dlouho nedařilo dosáhnout, výrobce odmítal umožnit Indii licenční výrobu. Tendry provázelo podezření na korupci a teprve v březnu 2019 požádalo Dillí o dodávku strojů, které by nahradily letité stroje MiG-21 a byly by schopné čelit pákistánským F-16. Dodávka 36 strojů odstartovala na konci července 2020. Indie jich zatím dostala 16.

V lednu výrobce uzavřel smlouvu za 2,5 miliardy eur s Řeckem o prodeji 18 rafalů. Země potřebuje být schopná čelit Turecku.

Poslední prodeje udělaly z rafalu obchodně úspěšný letoun, který už nezaostává za drahým dvoumotorovým Eurofighterem Typhoon, které si kromě Británie, Německa, Itálie a Španělska koupilo jen Rakousko, Omán a Saúdská Arábie a objednal si je Katar a Kuvajt. Po oznámení obchodu stouply akcie Dassaultu o 7,5 procenta na 978,50 eura.

Výběr článků

Načítám