Článek
„Je to těžké rozhodnutí, ale správné. Nepovolíme, dokud se nevrátí všichni unesení,“ vzkázal premiér Benjamin Netanjahu ještě předtím, než jeho vláda oficiálně oznámila schválení dohody.
Podle předběžných informací Hamás mohl propustit nejméně 50 izraelských rukojmích, zejména žen a dětí, výměnou za čtyřdenní příměří, propuštění 150 až 300 palestinských vězňů a dodávek paliva a dalšího zboží do Gazy. Hamás oznámil, že drží 210 ze zhruba 240 rukojmích zajatých z Izraele během zvěrstev ze 7. října. Organizace Palestinský Islámský džihád (PIJ) prý drží zbývající rukojmí. V úterý brigády Al-Kuds, ozbrojené křídlo PIJ, uvedly, že jedna z rukojmích v jejich zajetí zemřela, a svedly vinu na neochotu Izraele jednat.
Dostaňte je zpět. Desetitisíce lidí žádaly v Jeruzalémě vládu, ať dělá pro unesené víc
Podle předběžných informací má být nyní propuštěno 30 dětí, osm matek a 12 dalších žen zadržovaných Hamásem v Pásmu Gazy, informoval v předstihu izraelský kanál Channel 12 podle webu Times of Israel (ToI). Netanjahu podle něj kabinet informoval o tom, že první rukojmí by mohla být propuštěna už ve čtvrtek.
Součástí dohody bude i přístup pracovníků Červeného kříže k těm uneseným, kteří zůstanou jako rukojmí v Pásmu Gazy. Zajištěny pro ně mají být i dodávky léků, řekl podle webu ministrům Netanjahu během jednání.
Izrael přitom trval několika podmínkách, včetně toho, že součástí dohody nebude propuštění žádných palestinských vězňů odsouzených za vraždu. Ihned poté, co bude dokončeno dohodnuté propouštění rukojmích, bude pokračovat izraelská vojenská operace proti Hamásu v Pásmu Gazy, řekl ještě před oznámením dohody izraelský vládní zdroj ToI.
Hamás nabídl propuštění až 70 rukojmích výměnou za pětidenní příměří
Jakmile příměří vstoupí v platnost, bude denně propuštěno asi 12–13 rukojmích, uvádí zdroj a dodává, že Izrael na oplátku propustí vězněné palestinské ženy a nezletilé, přičemž každý se vrátí do místa, kde žil před uvězněním, včetně Západního břehu a Východního Jeruzaléma. Izrael ale nedovolí Gazanům vrátit se do severní části pásma, kam se soustředí většina vojenských operací židovského státu.
V rámci dohody zřejmě několik hodin denně nebudou létat drony izraelské armády, které monitorují dění v Pásmu Gazy. Izraelská armáda a tajná služba Šin bet ale budou shromažďovat informace jiným způsobem i během pauzy v bojích, psala izraelská média ještě před oficiálním schválením dohody s odvoláním na vládní zdroje.