Článek
Ženy čelí podezření z toho, že se přidaly k Islámskému státu. Ten byl na území Sýrie a Iráku poražen v březnu roku 2019.
Mezi jeho příslušníky se přidaly stovky Evropanů, většina z nich se v tuto chvíli nachází v táborech na severu Sýrie, které spravují Kurdové.
Německý ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že se mu ulevilo. „Jednalo se o humanitární případy, především šlo o sirotky a vážně nemocné děti, jejichž návrat byl opravdu potřebný,” vysvětlil. V následujících týdnech by se měly do Německa vrátit další.
Bezpečnostní riziko
Všechny tři ženy, které se nyní do země vrátily, budou vyšetřovány kvůli podezření z podpory terorismu. Jedna žena byla dokonce rovnou zatčena na letišti.
Na operaci se podílela také finská vláda, která do své vlasti přepravila dvě ženy a pět dětí.
Jak píše britská stanice BBC, dá se předpokládat, že se ženy provdaly za radikální bojovníky a měly s nimi děti. Vzhledem k tomu, že mohou představovat bezpečnostní riziko, odmítá několik evropských vlád tyto „nevěsty džihádistů” přijmout zpět domů.
Symbol Shamima
Pravděpodobně nejslavnějším případem je britská školačka Shamima Begumová, která se k IS přidala v roce 2015, na základě čehož ji ministerstvo vnitra odebralo občanství. Vláda argumentovala tím, že je dívka po matce Bangladéšankou, a tudíž by nebyla „bez občanství”.
Begumová žila v uprchlickém táboře na jihozápadě Sýrie. Provdala se tam za 23letého nizozemského radikála Yaga Riedijka, který bojoval v řadách IS. Měla s ním tři děti, nicméně ani jedno kvůli podvýživě a nemocím nepřežilo.
Minulý rok vyjádřila nad svým krokem lítost a řekla, že by se ráda vrátila do Spojeného království. Odvolací soud v červenci rozhodl, že na to má právo, definitivně to ale musí stvrdit britský nejvyšší soud.
Kauza budí v Británii velké vášně, většina Britů (78 procent) si ale myslí, že bylo odebrání občanství na místě. Podle humanitárních organizací ale v případě ponechání žen a dětí v táboře hrozí větší šance, že se radikalizují.