Článek
„Nyní očekáváme, že se mezi lednem a červnem příštího roku vrátí přibližně jeden milion Syřanů,“ řekla podle agentury Reuters Jamousová Imseisová. Poznamenala také, že od víkendového pádu režimu Bašára Asada v důsledku ofenzivy islamistických povstalců se do Sýrie vrátily tisíce lidí, převážně z Turecka, Libanonu a Jordánska, ale další tisíce zase uprchly.
„Nedoporučujeme návrat velkého množství lidí,“ uvedla šéfka IOM Amy Popeová. Podle ní by velmi oslabená infrastruktura v Sýrii nemusela vydržet nápor příchodu velkého počtu lidí ze zahraničí. „Vracet lidi by vedlo k destabilizaci země,“ řekla Popeová.
Úspěchu povstalců pod vedením islamistické skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS) se obávají příslušníci náboženských menšin. Podle ředitelky IOM ze země již prchají lidé, kteří vyznávají šíitský islám, a podobný krok zvažují i křesťané. Popeová uvedla, že Sýrii opustily v uplynulých týdnech desítky tisíc lidí.
Evropská unie v úterý oznámila, že se hodlá angažovat v Sýrii a zároveň poskytnout na péči o syrské uprchlíky v Turecku další miliardu eur (25 miliard korun). Peníze budou určeny mimo jiné na jejich možný návrat do vlasti po pádu diktátora Bašára Asada.