Článek
Nové sankce by mohly zahrnovat mimo jiné úplný zákaz vývozu zbraní z Íránu a zmrazení bankovních účtů klíčových íránských představitelů a společností spojených s íránských nukleárním programem.
Na souboru opatření se shodli velvyslanci Německa a pěti stálých členů RB OSN - Velké Británie, Francie, USA, Číny a Ruska (tzv. 5+1). Návrh sankcí musí schválit vlády těchto zemí, pak může být předložen k hlasování Radě bezpečnosti OSN. Očekává se, že by se tak mohlo stát už ve čtvrtek.
Postoj Ruska může ovlivnit íránský dluh za dodávky paliva
Rusko v poslední době naznačovalo, že by nemuselo podpořit příliš razantní nové kroky proti Íránu. Právě ruský závod navíc staví kontroverzní jadernou elektrárnu v íránském Búšehru.
V pondělí však mluvčí podniku Atomstrojexport oznámil odklad dodávky jaderného paliva do Íránu, což znamená, že první reaktor v elektrárně nebude uveden do provozu letos v září, jak bylo plánováno.
Ruský závod rozhodnutí zdůvodnil zpožďováním íránských plateb. Íránská strana údajně dluží 50 miliónů dolarů (asi miliardu korun) a veškerá jednání ohledně plateb nikam nevedou. Poslední kolo jednání skončilo bez výsledku minulý pátek.
Na rozhodnutí Rusů zareagovala v úterý ostře íránská strana.
Žádná rezoluce nás nezastaví, říká íránský prezident
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na čtvrtečním shromáždění v centru íránské metropole Teheránu označil jakoukoli rezoluci Rady bezpečnosti OSN za "cár papíru", která nezastaví rozvíjení íránského jaderného programu.
"Vydání takového cáru papíru... nebude mít žádný dopad na vůli íránského lidu," prohlásil podle polooficiální agentury Mehr Ahmadínežád.