Článek
Izraelská armáda v Libanonu i nadále pokračuje v ofenzívě proti šíitskému hnutí Hizballáh. Letectvo v noci na čtrvtek po několika dnech obnovilo nálety na jižní předměstí libanonské metropole Bejrútu. Nejméně tři výbuchy otřásly čtvrtí, kterou Izrael považuje za mocenskou základnu šíitského hnutí Hizballáh.
Deset tisíc Izraelců v Libanonu
Podle izraelského vojenského rozhlasu operuje nyní ve zhruba 15 vesnicích jižního Libanonu téměř 10 000 vojáků izraelské armády. Ze sedmi pluků dva tvoří záložníci. Izraelský Generál Gai Cur však popírá, že by armáda chtěla vytvářet takovou bezpečnostní zónu, jaká existovala v jižním Libanonu od poloviny 80. let minulého století až do května roku 2000. Jednotky budou mobilní, nebudou mít stálé posty, upozornil generál.
Izraelské letectvo ve čtvrtek podniklo desítky náletů také na východní pláně údolí Bikáa a jižní části Libanonu. Palbou je podporovalo námořnictvo a dělostřelectvo v oblasti přístavu Súr a města Mardž Ujún. Izraelci se snaží obsadit strategické vršky v západním, centrálním i východním sektoru, ale narazili na tuhý odpor Hizballáhu.
Jednání OIC v Kuala Lumpuru
V malajsijské metropoli Kuala Lumpur se sešli zástupci zemí Organizace islámské konference (OIC) k jednáním o okamžitém příměří v konfliktu. Návrh komuniké kualalumpurského summitu požaduje, aby byly prošetřeny "válečné zločiny", jichž se dopustil Izrael na libanonském území. Účastníci hodlají také vyvinout tlak na Izrael a jeho "mocného spojence" USA, aby židovský stát ukončil palbu jako první a poté byly do krizové oblasti vyslány mezinárodní síly.
Podle textu se muslimské země chtějí podílet na práci mírových jednotek, jež by pod záštitou OSN měly kontrolovat situaci v jižním Libanonu.