Článek
„Je pro nás nepřijatelné, aby (USA) vydávaly rozkazy a vyhrožovaly. Nebudu s vámi ani vyjednávat. Dělejte si sakra, co chcete,“ cituje agentura Reuters íránského prezidenta.
Pezeškján tak reagoval na Trumpa, který proti Íránu obnovil kampaň „maximálního tlaku“ s cílem ho izolovat od světové ekonomiky a snížit vývoz jeho ropy na nulu.
Trump se tím také snaží Írán přimět k vyjednávání o nové jaderné dohodě, aby mu tak zabránil ve vývoji jaderných zbraní. V rozhovoru pro televizi Fox News uvedl, že „s Íránem se dá jednat dvěma způsoby: vojensky, nebo uzavřete dohodu,“ abyste zabránili Teheránu získat jaderné zbraně.
Kromě Pezeškjána na Trumpa reagoval také íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí, který v sobotu prohlásil, že Teherán se nenechá zastrašit a přimět k jednání. Učinil tak hned den poté, co Trump uvedl, že zaslal Íránu dopis, v němž ho vyzval, aby se zapojil do jednání o nové jaderné dohodě.
Írán dlouhodobě popírá, že by chtěl jaderné zbraně vyvinout. Jak ale připomněla agentura Reuters, v posledních letech dramaticky zrychluje obohacování uranu až na 60procentní čistotu, což se blíží zhruba 90procentní úrovni nezbytné pro vývoj jaderných zbraní.
Teherán zrychlil tyto snahy v roce 2019, tedy rok poté, co prezident Trump za svého prvního funkčního období vypověděl Teheránu jadernou dohodu se šesti světovými mocnostmi z roku 2015 a znovu zavedl sankce, které ochromily ekonomiku země, píše Reuters. Trump tím tehdy chtěl dosáhnout téhož jako dnes: přimět Írán jednat o nové jaderné dohodě.