Hlavní obsah

Dámské spodní prádlo už muži v Saúdské Arábii prodávat nesmějí

Rijád

V Saúdské Arábii budou moci dámské spodní prádlo nyní prodávat jen ženy. Rozhodla o tom podle agentury AP místní vláda i přes nesouhlas nejvyššího saúdskoarabského islámského duchovního, podle kterého je úprava proti islámskému právu.

Foto: Profimedia.cz

V Saúdské Arábii budou moci dámské spodní prádlo nyní prodávat jen ženy.

Článek

Více než 28 000 žen musí nově nahradit mužské kolegy na pozicích prodavaček. V platnost tak vstoupí nařízení ministerstva práce, jehož první verze pochází již z roku 2006 a bojovníci za lidská práva ho přivítali jako pokrok v právech žen. Dosud však nebylo převedeno do praxe zejména kvůli kritice konzervativních muslimů, kteří nesouhlasí se zaměstnáváním žen na místech, kde se setkávají muži a ženy, jako jsou například obchodní centra.

Obyvatelé Saúdské Arábie vyznávají sunnitskou větev islámu v naprosto konzervativní vahhábistické podobě. Dle přísné interpretace islámu je zakázáno, aby se střetávali neznámí muži a ženy. Zůstávají přísně odděleni a platí jasná nařízení, jakým způsobem se mohou setkávat na veřejnosti.

Ženy začaly obchody bojkovat

Saúdské ženy, které již nechtěly přicházet do styku s muži při nakupování spodního prádla, začaly bojkotovat obchody s tímto zbožím, aby je přiměly k zaměstnání žen jako prodavaček.

Podle nejvyššího islámského duchovního, velkého muftího Abdal Azíze bin Šajcha může prodej prádla prodavačkami tváří v tvář muži bez studu či skromnosti vést k hříchům, jejichž potrestání dopadne na majitele obchodu, informovala agentura AP o jednom z posledních projevů muftího.

Oddělování mužů a žen však v zemi není absolutní. Ženy zastávají vysoké pozice profesorek na saúdskoarabských univerzitách, pracují jako inženýrky, lékařky, sestry a v celé řadě dalších zaměstnání.

Výběr článků

Načítám