Hlavní obsah

Chceme se dohodnout, tvrdí USA i Írán. Po týdnu se znovu sejdou

3:11
3:11

Poslechněte si tento článek

Jednání o íránském jaderném programu budou pokračovat v sobotu druhým kolem v Římě. První kolo označily Spojené státy i Írán za konstruktivní. Na sobotním jednání v Ománu Washington a Teherán zveřejnily svoje požadavky.

Foto: Iranian Ministry Of Foreign Affa, Reuters

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí (vlevo) s ománským protějškem Sajjídem Badrem Búsaídím

Článek

Že se druhé kolo rozhovorů uskuteční už v sobotu v Římě, řekl na zasedání ministrů zahraničí EU v Lucemburku nizozemský ministr zahraničí Caspar Veldkamp. Potvrdil to agentuře ANSA šéf italské diplomacie Antonio Tajani: „Dostali jsme žádost od Ománu, který sehrává roli prostředníka, a kladně jsme odpověděli.“

Rozhovory v Ománu byly nepřímé, delegace seděly v oddělených místnostech a jejich prostředníkem byl ománský ministr zahraničí Badr Búsaídí. Zástupci obou zemí se ale krátce setkali po ukončení jednání.

Obě strany po rozhovorech v Ománu daly najevo zájem dosáhnout dohody. Bílý dům označil jednání za „pozitivní a konstruktivní“, ale dodal, že řešení otázky je „velmi komplikované“. Podobně se vyjádřil i íránský vyjednavač a ministr zahraničí Abbás Arakčí podle listu The Wall Street Journal: „Snažíme se o dosáhnout dohody tak rychle, jak to jen bude možné, i když to nebude snadné.“

Rychlé kroky a jejich limity

Už ve středu navštíví Írán ředitel mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Gross. V pátek, ještě před sobotním druhým kolem jednání v Římě, navštíví Arakčí Moskvu, aby ji informoval o výsledcích rozhovorů.

Írán chce garanci trvalého zrušení sankcí, uvolnění zmrazených aktiv ve výši miliard dolarů a konec tlaku na zákaz vývozu íránské ropy do Číny. Spojené státy zopakovaly, že nedovolí, aby Írán získal jadernou zbraň. Požadují ukončení íránského jaderného programu.

Americký vyjednavač Steve Witkoff ještě před jednáním v Ománu řekl, že ve věci ukončení íránského jaderného programu je otevřen „nalezení kompromisu“. Arakčí řekl, že Írán nebude souhlasit s úplným koncem jaderného programu. Nepřekročitelnou červenou hranicí je pro USA militarizace íránského jaderného programu.

Íránská porušení dohody o jaderném programu
Írán aktuálně má 274 kilogramů uranu obohaceného na 60 procent, zatímco dohoda JCPOA z roku 2015, kterou Donald Trump vypověděl, mu dovolovala mít 300 kg uranu obohaceného jen na 3,67 procenta.
Dohoda mu umožňovala mít nanejvýš 5060 centrifug IR-1 v 30 kaskádách, kaskád má však 36 a instaloval i modernější centrifugy včetně IR-8, která je šestnáctkrát výkonnější než IR-1.
V rozporu s dohodou také obnovil v roce 2021 práce na kovovém uranu a překročil maximální možnou kapacitu 130 tun těžké vody.

Není jasné, zda bude Írán souhlasit s návratem k omezením z roku 2015, která navíc měla platit jen do roku 2030.

Trvalé zrušení sankcí není snadné

Pro Spojené státy bude obtížné také zajistit trvalé zrušení všech sankcí, protože ty postupně potvrdilo několik amerických administrativ. Právě na požadavku garance zrušení sankcí uvázly rozhovory Íránu s Američany za vlády Joea Bidena.

Zatím také není jasné, zda bude dohoda nějak blokovat financování zahraničních proíránských teroristických skupin, což byl jeden z důvodů, proč americký prezident Donald Trump dohodu vypověděl.

Výběr článků

Načítám