Článek
Cesta do Libanonu nebyla pro advokáta Jana Š. první. Zemi navštěvoval pravidelně kvůli získávání důkazů pro obhajobu Alího Fajáda. Tento Libanonec a další dva muži byli loni zadrženi v ČR a jsou podezřelí z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Advokát s oběma reportéry před časem spolupracoval při natáčení příběhu o Fajádově rodině a jeho životě. Na oplátku slíbil, že jim pomůže při natáčení reportáže o syrských uprchlících. „Pomoc spočívala ve zprostředkování kontaktů na spolehlivé průvodce a tlumočníky a doprovod při natočení reportáže z prostředí uprchlických táborů na libanonsko-syrských hranicích,“ uvedla v prohlášení advokátní kancelář.
Martin P. jel podle zjištění redakce do Libanonu v roli bezpečnostního poradce zmíněného pražského advokáta, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
Skupina se vypravila do Libanonu minulý týden a podle advokátní kanceláře se měla za pět dní vrátit.
Advokátní kancelář v tiskovém prohlášení popírá, že by únos mohli mít na svědomí příbuzní Alího Fajáda. „Jménem svého klienta mohu k této záležitosti sdělit, že pan Fajád je celou situací šokován a zcela vylučuje jakoukoliv možnou souvislost mezi zmizením pohřešovaných osob a jeho rodinou,“ tvrdí advokátní kancelář.
Libanonský List The Daily Star v pondělí napsal, že bezpečnostní zdroje vyloučily možnost politického pozadí únosu. Podle nich je nejpravděpodobnější, že je do únosu zapojen Saíb Fajád, bratr v Česku zadrženého Alího, který chce výměnou za Čechy získat svobodu pro bratra.
„My v tuto chvíli pracujeme s mnoha verzemi a únos je pouze jednou z verzí, se kterými se pracuje. My jsme pouze potvrdili, že pohřešujeme pět Čechů, kteří se ztratili v Libanonu,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.
Po skupině Čechů nadále pátrá libanonská armáda a policie.