Článek
MVČK připomíná, že byla hrubě porušena hned dvě ustanovení mezinárodního humanitárního práva. Poukazuje na zákaz brát rukojmí, kteří proto podle něj musí být bezpodmínečně propuštěni, a upozorňuje také, že má oprávnění navštěvovat všechny osoby, které jsou zadržovány v souvislosti s ozbrojeným konfliktem, a to nejen rukojmí, ale i válečné zajatce.
„Od prvního dne požaduje MVČK nepřetržitě možnost navštívit rukojmí, zkontrolovat jejich stav, poskytnout lékařskou péči a umožnit jim komunikaci s jejich rodinami,“ uvedl MVČK v prohlášení.
Hamás přiznal smrt šesti tisíc bojovníků
„I přes důrazné vznášení těchto požadavků Červeným křížem od prvního dne není v tomto bodě mezinárodní humanitární právo respektováno. Umožnění přístupu k rukojmím či jejich propuštění jen na základě tlaku Červeného kříže, bez zásahu politiků je již nepravděpodobné,“ uvedl ředitel české pobočky Červeného kříže Marek Jukl s tím, že musí tedy nastoupit ti, „kteří mají sílu – a povinnost – mezinárodní právo vynutit“.
„Všechny státy – Českou republiku nevyjímaje – se zavázaly, že budou za všech okolností zajišťovat naplnění Ženevských úmluv, tedy že užijí všechny účinné prostředky, kterými mohou působit, aby přiměly všechny ty, kdo tak nečiní, k dodržování humanitárního práva. Nyní je tedy povinností politiků, aby státy přiměly palestinské skupiny zadržující izraelské rukojmí k tomu, aby je propustily, a než se tak stane, aby k nim umožnily přístup Červenému kříži,“ doplnil Český Červený kříž.
Červený kříž přispěl k dohodě o propuštění části rukojmích a už v prosinci tvrdě požadoval propuštění těch zbylých. Současně však varuje Izrael, aby dodržoval humanitární právo a snažil se při své operaci minimalizovat oběti na palestinské straně. Kvůli tomu bývá terčem kritiky ze strany proizraelských skupin.
Izrael: Hamás musí do ramadánu vydat rukojmí, jinak jdeme do Rafáhu