Článek
„Těch 50 sekund, po které Erdogan nechal Putina čekat, a ten vypadal před kamerami zmateně, vypovídá hodně o tom, jak moc se po Ukrajině změnila situace,“ uvedla na Twitteru Joyce Karamová, hlavní korespondentka blízkovýchodní mediální organizace National News.
Putin vstoupil do místnosti a čekal, že ho Erdogan bude následovat. Místo toho tam zůstal sám uprostřed zvuku cvakání závěrek fotoaparátů. Nervózní vládce Kremlu si mnul ruce, cucal si tváře, šoupal nohama a přešlapoval. Když pak spustil ruce se zřetelným podrážděním, turecký prezident se teprve vynořil.
Karamová čekání označila za sladkou pomstu Erdogana, kterého Putin v roce 2020 nechal před setkáním čekat dvě minuty. Turecká média to tehdy označila za ponížení.
#Russia TV runs footage showing how #Putin made #Turkey's President #Erdogan wait in frustration in Kremlin before greeting him while cameras rolling.
— Abdullah Bozkurt (@abdbozkurt) March 9, 2020
The channel even added a counter for viewers. pic.twitter.com/rVdpQs4WWg
Nyní se turecká média o incidentu nezmínila. Ankara se snažila ze situace vytěžit maximum pro sebe. Turecko je členskou zemí NATO, s Ruskem ale dále jedná. Navíc ovládá vstup do Černého moře, protože uděluje souhlas ke vplutí válečných lodí přes Bosporskou úžinu.
Turecké ambice
I když se v souvislosti se setkáním Erdogana s Putinem zmiňuje především jednání o uvolnění cesty pro lodě exportující obilí z Ukrajiny, Turecko sleduje i další cíle. Především se snaží rozšířit oblast na severu Sýrie, kterou kontroluje, což se nelíbí ani Íránu, ani Rusku.
Ankara v posledních dnech opakovaně hrozila, že zaútočí na kurdské milice YPG, které považuje za teroristickou skupinu, zatímco pro Západ jde o klíčového spojence v boji proti Islámskému státu. Chce pásmo pod svou kontrolou, kde nepůsobí kurdské milice, rozšířit z deseti na třicet kilometrů.
Erdogan po setkání s Putinem a íránským prezidentem Ebrahimem Raisím řekl, že všichni tři „odmítli pokusy o vytvoření nové reality v oblasti pod záminkou boje proti terorismu včetně nelegálních iniciativ vytváření samosprávy“. Kurdové usilují o vlastní stát nebo alespoň o autonomii.
Před setkáním Erdogan vyzval oba protějšky, aby podpořily jeho úsilí v boji proti terorismu v Sýrii. Všechny tři země se shodly, že budou spolupracovat při jeho eliminaci.