Hlavní obsah

Captagon, kokain chudých. Co se stane s Asadovým drogovým impériem?

2:48
2:48

Poslechněte si tento článek

Po pádu syrského prezidenta Bašára Asada vyvstává otázka, co se stane s tamním drogovým impériem, ptá se izraelský zpravodajský portál Ynetnews. Stimulační droga captagon, přezdívaná „kokain chudých“ nebo „chemická odvaha Islámského státu“, byla syrským vývozním artiklem číslo jedna. V loňském roce činil obchod s captagonem 43 miliard eur (1,08 bilionu Kč).

Foto: Profimedia.cz

Pytle s tabletkami captagon

Článek

Výroba drogy nejenže financovala Asadův režim, syrskou armádu a Íránem podporovanou teroristickou skupinu Hizballáh, ale nemalé částky putovaly také do soukromých pokladen Asadovy rodiny, generálů syrské armády a vysokých představitelů Hizballáhu, píše web Ynetnews. Mimochodem captagon byl nalezen ve vozech teroristů Hamásu, kteří vloni 7. října zaútočili na Izrael.

Drogový průmysl finančně držel nad vodou ekonomiku Sýrie, která se zhroutila v období třináct let dlouhé občanské války, jež vypukla v březnu 2011 v rámci tzv. arabského jara, píše web Ynetnews.

Vše kolem výroby a prodeje drogy měl na starosti Maher Asad, bratr bývalého prezidenta, který velel čtvrté divizi syrské armády, často označované jako Captagon divize.

Nebojte se nás, vzkázal Západu vůdce syrských rebelů

Blízký a Střední východ

Sousední země se roky marně snažily zmařit šíření captagonu ze Sýrie. Nejvíce využívanou byla hranice mezi Sýrií a Jordánskem v délce 375 kilometrů, která je pro monitorování extrémně náročná. Droga nezůstala jen na Blízkém východě, ale objevila se i v Evropě. V roce 2020 italské úřady zabavily v Neapoli zásilku 14 tun captagonu. Pilulky této drogy byly zabaveny také v Německu. Vloni celníci v Essenu našli více než 400 kilogramů captagonu u členů syrského pašeráckého gangu.

Současný vývoj v Sýrii naznačuje, že se výrobní linky zřejmě dočasně zastavily. Maher řešil, jak uniknout ze země. Jeho osud je zatím zahalen tajemstvím. Jedna ze zpráv hovoří o tom, že byl naposledy viděn ve městě Kardaha na syrském pobřeží, odkud zřejmě plánoval odletět ze země přes letiště Hmímím. Rebelové zveřejnili video, na němž je zachycen podzemní bunkr pod jeho domem.

Jak rozsáhlá byla výroba captagonu v Sýrii, by se mohlo zjistit v nadcházejících dnech. Rebelové spálili obrovské množství pilulek na dobytém vojenském letišti Mezzeh. Výroba drogy se v současné době přerušila, otázkou ovšem je, na jak dlouho, píše deník Bild. Pozorovatelé si nedělají iluze, že se výroba zastaví, protože ekonomika země je na kolenou.

Asadovi nouzí trpět nebudou. Na účtech mají miliardy, v Rusku vlastní luxusní nemovitosti

Svět
Související témata:

Výběr článků

Načítám