Článek
Jak si máme představit život v Gaze?
Každodenní život v Gaze, zejména ve stejnojmenném hlavním městě, byl do bombardování normální. Až na noční zákaz vycházení od 19 hodin večer do 7 hodin ráno kvůli epidemii covidu byly ulice plné lidí, aut a stánkařů. Lidé nakupovali, chodili do práce, scházeli se... Pak ale přišlo bombardování. Jedenáct dní nepřetržitého skrývání. Nikdo nemohl ven. Odvážili se jen ti, kdo museli shánět jídlo, vodu nebo potřebovali k lékaři. Každé opuštění úkrytu vás mohlo stát život. Bylo to opravdu nebezpečné.
Blinken se setkal se Sísím, chce udržet příměří mezi Izraelem a Gazou
Jak se místní dozvědí, co se děje a kdy je bezpečné vyjít ven?
Lidé jsou tu opravdu propojeni. Sdílejí informace mezi sebou. Používají Facebook, Twitter, Instagram i další aplikace. Mají navíc televizi a rádio. Dozvědí se, co se děje.
S internetovým pokrytím a elektřinou v Gaze není problém?
Je. Hlavní potíž je s elektřinou, protože výhradním zdrojem jsou dieselové elektrárny. A ty potřebují palivo. Takže zásobování elektřinou funguje přinejlepším osm hodin denně. Někdy jen čtyři. A když nemáte elektřinu, nemáte ani internet. Přesto ale lidé v Gaze zvládli získávat informace z různých zdrojů.
Jak vypadá vaše pomoc v Gaze?
V Gaze máme čtyři kliniky pooperační péče. Ty si lze představit jako malé domy s oddělenými místnostmi, ordinacemi pro různá ošetření a péči. Provádíme tam fyzioterapii, léčbu dlouhodobých bolestivých stavů a podobně. Pak provozujeme nemocnici, kde provádějí rekonstrukční operační zákroky, například u pacientů, již utrpěli popáleniny. Ta je vybavením a velikostí podobná nemocnicím, na něž jsme zvyklí v Evropě. Pořád je to ale Gaza, což znamená, že potřebuje mnoho podpory a je závislá na mezinárodní pomoci.
Do Pásma Gazy proudí humanitární pomoc
Co nejvíce chybí?
Jde zejména o zmiňované palivo pro výrobu elektrické energie a vodu. Okolo 60 až 70 procent vody v Gaze není k pití. Chybí ale v zásadě všechno, co se do Gazy nedostává kvůli blokádě. Bavíme se tady o 14leté blokádě.
Kolik zraněných jste ošetřili?
Nemůžu vám říct číslo, protože to stále sčítáme. Nebylo to nějak masivní. Zvládli jsme to.
Bavíme se o desítkách, nebo stovkách lidí?
Nebyly to stovky. Bylo to méně. Pokud je řeč o úrazech a zraněních, které vyžadovaly operační zákrok.
Zatímco na Izrael létaly rakety, nemocnice v Tel Avivu léčila neteř šéfa Hamásu
Jaká to byla zranění?
Zranění utržená v souvislosti s bombardováním. Popáleniny, zranění šrapnely apod.
Jaký byl poměr mezi muži, ženami a dětmi?
Byli to zejména muži, ale nemůžu říct, jak velký podíl tvořili.
A můžete říct, kolik z nich byli bojovníci?
To nemůžeme, protože ošetřujeme všechny bez ohledu na to, zda jsou to bojovníci nebo civilisté. Neptáme se na to. Jsme lékaři a ošetřujeme nemocné. Jsou to pro nás pacienti. Těch se nikdy neptáme, co jsou zač.
Sami to nepovědí?
My se neptáme....
Hamás ostřeloval izraelská letiště, Gaza byla opět bombardována
Jaká je situace v Gaze teď?
Nyní je situace dobrá, protože boje ustaly. První den příměří lidé vyšli do ulic a slavili takzvané vítězství Hamásu. Nyní už je situace klidnější. V ulicích vidíte hodně dělníků, kteří se snaží uklidit škody napáchané boji. Bude to ale hodně práce. Potřeba bude mimo jiné i psychologická pomoc pro ty, kdo během bombardování utrpěli trauma.