Článek
"Generál David Petraeus a velvyslanec Ryan Crocker mi sdělili, že pokud budou nynější úspěchy pokračovat, bude možné udržet stejnou úroveň bezpečnosti s méně vojáky," řekl Bush po setkání s oběma představiteli a s iráckým premiérem Núrím Málikím a prezidentem Džalálem Talabáním.
Překvapivá cesta má Bushovi pomoci při rozhodování o dalším postupu v Iráku, kde přišlo o život od invaze před čtyřmi lety 3700 Američanů a desetitisíce Iráčanů. Na stahování amerických vojáků z neklidného Iráku naléhá demokratická opozice v americkém Kongresu i někteří republikáni.
Kongres čeká na zprávu velitele vojsk USA v Iráku
Návštěva prezidenta, kterého doprovázejí jeho nejbližší spolupracovníci, včetně ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové a ministra obrany Roberta Gatese, přichází týden před klíčovou zprávou o Iráku. Velitel amerických sil v Iráku David Petraeus a velvyslanec USA v zemi Ryan Cocker mají do 15. září Kongres informovat o politické situaci v zemi a zhodnotit výsledky posílení amerických sil v Iráku. USA letos poslaly do Iráku posily 30 000 mužů a celkem tu nyní mají 162 000 vojáků.
Bush s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem (vlevo) a ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou při návštěvě Iráku. Foto: REUTERS/Jason Reed
Bush v uplynulých dnech kritizoval příliš pomalý vývoj v zemi. Zpochybnil schopnost Málíkího dosáhnout národního usmíření. Kriticky se k situaci v Iráku vyjádřily i výbor Kongresu a zpravodajské agentury USA.
Dobře utajená cesta
Jde už o třetí cestu Bushe do Iráku od invaze v roce 2003, při níž byl svržen režim Saddáma Husajna. Bush letěl do Iráku v utajení 11 hodin. Při přistávání na základně asi 180 kilometrů západně od Bagdádu Bushovo letadlo sestupovalo strmě po spirále, aby se vyhnulo případnému raketovému útoku. Stejně tak byli iráčtí politici o Bushově návštěvě informováni až těsně před příletem.
Americký prezident se zastavil v Iráku na cestě na ekonomický summit zemí Asijsko-pacifické ekonomické spolupráce (APEC) v Austrálii.