Článek
Pelosiová se v čele delegace kongresmanů sešla se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem a později také s prezidentem Bašárem Asadem.
Republikánský prezident George Bush již v úterý označil záměr Pelosiové z Demokratické strany navštívit Sýrii za "opravdu špatný nápad". Pelosiová prý vysílá Sýrii "smíšené signály".
USA usilují o mezinárodní izolaci Sýrie, kterou obviňují z podpory terorismu v Libanonu a Iráku, což Damašek odmítá. Návštěva Pelosiové podle Bushe signalizuje, že Asadova vláda je součástí mezinárodního společenství, "což není", jak řekl prezident.
Pelosiová kritiku odmítá
Pelosiová jeho kritiku odmítla mimo jiné i s poukazem na to, že Sýrii už navštívili i republikánští členové Kongresu. Svou cestu do Sýrie označila za "výborný nápad" a vyjádřila naději ohledně obnovení ztracené důvěry mezi Washingtonem a Damaškem. Již tak po celá léta napjaté vztahy mezi oběma zeměmi dosáhly bodu mrazu v roce 2005, kdy USA odvolaly svého ambasadora z Damašku na protest proti zavraždění bývalého libanonského premiéra Rafíka Harirího. Mnozí Libanonci viní ze organizování vražda právě Sýrii.
Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Kongresu USA Nancy Pelosiová navštívila v Damašku také hrobku Jana Křitele. Foto: REUTERS/Jamal Saidi
Demokraté soudí, že by USA měly v zájmu dosažení pokroku při řešení krizí v Iráku, v Libanonu a v izraelsko-arabském mírovém procesu zapojit do jednání své hlavní rivaly na Blízkém východě - Írán a Sýrii. Bushova vláda to odmítá.
Sýrie iniciativu Pelosiové nadšeně vítá. "Sýrie je součástí řešení, nikoliv součástí problému, ať už v Libanonu, v Iráku nebo v blízkovýchodním mírovém procesu," napsal syrský oficiální list Tišrín.