Článek
Británie povolila nasazení šesti bojových strojů v Iráku za účelem zničení „odporné teroristické organizace“, jak Islámský stát nazval premiér David Cameron.
Tornada sice vzlétla ze základny Akrotiri na Kypru naložena laserem naváděnými bombami a raketami, ale napoprvé je nepoužila. Podle velení nashromáždila „cenné informace“.
Jedno nákladní letadlo také podle vyjádření letectva dopravilo iráckým Kurdům materiální pomoc.
An-Nusra nabádá džihádisty k útokům
Nálety proti Islámskému státu mezitím pokračovaly v Sýrii, kde koalice USA a arabských států zničila další ropné rafinérie na severu. Údery se udály u města Rakka, uvedla exilová organizace SOHR.
Ropa je významným zdrojem příjmu islamistických radikálů. Podle televize NBC získávali dosud z jejího prodeje na černém trhu milión až dva milióny dolarů (až téměř 43 miliónů korun) denně. Syrskou ropu většinou prodávají tureckým překupníkům.
Související témata
Vzdušné údery se nelíbí ani radikální frontě an-Nusra, která nedávno s Islámským státem uzavřela dohodu o příměří. Fronta v sobotu vyzvala džihádisty v celém světě, aby útočili na cíle spojené se zeměmi, které v Sýrii vedou útoky. Američanům v Sýrii pomáhají Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Jordánsko a Katar. V Iráku kromě Britů útočí i Francouzi a pomoc přislíbily i Dánsko, Belgie a Nizozemsko.