Článek
Do operace Sindibád bylo ve městě Basra nasazeno 2300 Iráčanů a 1000 Britů a v okolí operuje dalších 2000 britských vojáků. "Chceme Basru připravit tak, abychom ji mohli předat plně pod kontrolu Iráčanů," řekl Burbridge.
Druhé největší město Iráku bylo po invazi v roce 2003 ve srovnání s Bagdádem mnohem bezpečnější. Postupně se však i zde vytvořilo napětí mezi místními kmeny a přibylo násilí. Od loňska se šíitské milice postupně města zmocnily tím, že pronikly do policejních jednotek i vládních institucí. V červnu zde premiér Núrí Málikí vyhlásil výjimečný stav.
Obdoba akcí v Bagdádu
Burbridge řekl, že účastníci operace proberou všechny policejní stanice a budou se snažit vyřadit z jejich personálu milicionáře. Je to obdoba bezpečnostní operace, kterou Iráčané s pomocí Američanů provádějí také v irácké metropoli. Od léta tam prohledávají jednotlivé čtvrti a snaží se z nich vytlačit ozbrojené oddíly milicí.
"Nehodláme prohledávat dům od domu, ale máme povolení k prohlídkám, Jestliže nám agenti dodají informaci, že je určité místo potřeba prohledat, uděláme to. Zaměříme se ale i na zlepšení životních podmínek obyvatel. Budeme opravovat veřejné osvětlení a uklízet odpad v ulicích," tvrdil Burbridge.
Jednotky prý také dohlédnou na projekty obnovy nemocnic, škol a na zlepšení dodávek vody.