Článek
Británie své velvyslanectví v Teheránu uzavřela poté, co na budovu v listopadu 2011 zaútočily stovky íránských demonstrantů. Protestující tehdy rozřezali portréty britských panovníků, zapálili automobil a zastupitelský úřad vyrabovali.
Hammond, který do Teheránu přicestoval v neděli, na zahradě velvyslanectví vztyčil vlajku a prohlásil ambasádu za oficiálně otevřenou. Několik hodin poté zprovoznil své zastoupení v Londýně i Írán.
Vztahy se Západem se mění po dohodě o iránském jaderném programu
V čele íránské i britské ambasády nebude prozatím velvyslanec, ale tzv. chargé d’affaires. V takovém případě není vyžadován souhlas hostitelské země s diplomatem, jeho jmenování je pouze oznámeno tamnímu ministerstvu zahraničí. Hammond nicméně podle BBC uvedl, že v nadcházejících měsících očekává vzájemnou dohodu o povýšení diplomatického statusu ambasád.
„Naše vztahy se od roku 2011 zlepšily," řekl ještě před cestou Hammond. Z britských ministrů zahraničí navštívil Írán od islámské revoluce pouze Jack Straw. V zemi byl celkem pětkrát, naposledy v září 2003.
Vztahy Íránu se západními mocnostmi se výrazně zlepšily díky červencové dohodě o íránském jaderném programu. Návštěvy v Teheránu, zaměřené na ukončení dlouholeté ekonomické izolace Íránu, už vykonali například ministři zahraničí Francie a Německa.