Článek
Český praporčík, zvaný ostatními kolegy Bob, za svůj výkon obdržel pamětní plaketu. Podle ministerstva je k provedení takové opravy potřeba velká manuální zručnost a hluboké odborné znalosti, ale také dlouholetá praxe a zkušenosti s tímto typem vrtulníku a sovětskou leteckou technikou.
Přesně odhadl, kde je problém
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„Bob přesně odhalil, kde je problém, znal souvislosti a věděl, kam sáhnout mezi nepotřebné součástky, které se povalovaly kdesi v hangáru. Bob tak předvedl všem v praxi známé heslo o zlatých českých ručičkách," komentoval vojákův výkon jeho velitel. Náhradní díly na leteckou techniku totiž nejsou v Afghánistánu vždy k dispozici.
Iniciativa českého vojáka je v době prezidentských voleb a na začátku hlavní bojové sezóny radikálního hnutí Tálibán záslužná. Přispěl tím k rozšíření letového parku afghánských vzdušných sil. Kromě plakety byl Bob odměněn také potleskem amerických letců.
Oceněný voják patří do českého týmu AAT (Air Advisory Team), který působí na letišti v Kábulu. Jeho hlavním úkolem je výcvik pilotů afghánského vrtulníkového letectva. V Afghánistánu v současné době slouží téměř 300 českých vojáků. Kromě lékařů a příslušníků strážní roty v zemi působí také logistici, meteorologové nebo vojáci, kteří cvičí piloty vrtulníků.
Nejpočetnější skupinou je strážní rota, která má na starosti ochranu letecké základny Bagrám. Její členové vyjíždějí na hlídky do okolí, kde se snaží zabránit povstalcům v odpalování raket na základnu, získávají také informace od místních obyvatel. Ve strážní rotě sloužilo i pět českých vojáků, kteří přišli o život poté, co na jejich hlídku minulé úterý zaútočil sebevražedný atentátník.