Článek
Zoufalá je také situace v nemocnicích, protože většina lékařů utekla. Nedostává se léků ani zdravotnického materiálu a mnozí obyvatelé vyhledávají pomoc v sousedním Turecku, pokud cestou nezemřou.
Opačná je situace prominentních bojovníků Islámského státu, kteří se fotí v bazénech a restauracích pětihvězdičkových hotelů ve městě Rakka, aby přilákali další džihádisty z celého světa.
„Jakmile přijeli, stali se elitou. Dostali komfortní domy a auta a dostávají štědré platy,“ řekl CBS místní obyvatel abú Ibrahím Rakkáví.
Uvedl, že město už pociťuje následky amerických náletů, což ještě zdůrazňuje rozdíly: „Při bombardování bylo mnoho lidí - včetně bojovníků - zraněno. Běželi jsme jim pomoci a viděli jsme přijíždět náklaďáky, jak odvážejí své muže k ošetření, civilisty tu nechali ležet.“
Podle exilové - nikoli však nezaujaté - syrské organizace SOHR monitorující lidská práva roste ve městech ovládaných Islámským státem nespokojenost s jejich novými vládci. Ty růst cen potravin a paliv příliš netrápí, i když mnozí lidé jsou závislí na darech bohatších. Menší přečiny, jako je kouření cigaret, se ale tvrdě trestá.
Problémem také je, že bojovníci IS často přicházejí k rodinám a berou jim teenagery, kteří končí ve výcvikových táborech.