Článek
Už v pátek irácká vláda oznámila, že vojáci vytlačili islamisty z přilehlého města Bajdží, které IS obsadil v létě. Od června obléhal také rafinerii. Uvnitř se ale udržel malý vojenský oddíl, který odrážel útoky a který armáda zásobovala ze vzduchu.
Bajdží leží asi 250 kilometrů severně od Bagdádu a podle agentury AP může vojsku sloužit jako výchozí bod pro útoky na IS v nedalekém Tikrítu, což je středisko provincie Anbár.
Do Bagdádu mezitím dorazil vůbec poprvé od začátku mezinárodních leteckých útoků na území Iráku a Sýrie šéf generálního štábu USA Martin Dempsey. Podle amerického ministerstva zahraničí se chce s iráckými politiky a bezpečnostními experty radit o dalším postupu proti IS.
Američany vedená aliance, jíž se účastní mimo jiné i několik evropských a arabských států, útočí ze vzduchu na pozice islamistů v Iráku od počátku srpna. Od konce září rozšířila letecké údery také na Sýrii. Minulý týden oznámil prezident Barack Obama, že USA vyšlou do Iráku dalších asi 1500 vojenských poradců. Přímých bojů s IS se ale nezúčastní. Měli by pomáhat při výcviku iráckých vojáků v Bagdádu a kurdských pešmergů v Irbílu. Celkem by tak v Iráku mělo působit až 3100 amerických vojáků.