Článek
Incident trval 40 minut, oznámil mluvčí Pentagonu Eric Pahon, podle něhož americké letouny poskytovaly vzdušnou podporu arabským a kurdským spojencům bojujícím proti radikálům u města Búkamál u hranice s Irákem.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Pahon uvedl, že se obě strany dohodly na tom, že oblast u východního břehu Eufratu bude bezkonfliktní. To znamená, že se ruské letectvo bude zdržovat jen západně od řeky. Podle něj ale ruské letouny dennodenně létají i na východní břeh. „Naši piloti stále obtížněji rozlišují, zda jde ze strany ruských kolegů o úmysl, nebo pouze o omyly,“ prohlásil mluvčí Pentagonu.
Pahon dodal, že jedno letadlo bylo v jednu chvíli tak blízko americkému, že se americký pilot musel uchýlit k „agresivnímu manévru“. Americké velení současně dohodnutým komunikačním kanálem upozornilo ruské na hrozbu kolize.
Ruská strana nepopírá, že k incidentu došlo na východním břehu. Poté, co Američané vystřelili varovné světlice, byl podle sdělení Moskvy z výšky 10 000 metrů povolán stíhací letoun Su-35, který se k americkým F-22 přiblížil zezadu, a ty pak odlétly.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že dvojice strojů Su-25 doprovázela ve výšce 3300 metrů humanitární konvoj u Majádínu, jenž se ovšem nachází na západním břehu Eufratu.
Rusové však u Búkamálu útočí také. Koncem listopadu tam podle zprávy agentury TASS podniklo mohutný nálet šest dálkových bombardérů Tu-22M3 na pozice radikálů z Islámského státu.