Článek
Boje o přístav zintenzivnily, když jemenská armáda minulý týden dobyla s pomocí arabských spojenců vedených Rijádem přístav Muchá, který leží jižně od Hudajdy.
Na rostoucí nebezpečí v tomto rudomořském přístavním městě už o víkendu upozornila OSN, když oznámila, že sílící nálety ohrožují civilisty a komplikují dodávky humanitární pomoci.
Po zesílení operací u Hudajdy začali jemenští vzbouřenci opět ostřelovat Saúdskou Arábii. Jimi vypálená raketa v neděli zasáhla Ardu, řekl saúdské tiskové kanceláři mluvčí saúdskoarabského ministerstva obrany Jahja Katani, který dodal: „V důsledku toho byl zabit Pákistánec.“
Saúdská Arábie a další arabské země od března 2015 podporují regulérní jemenskou vládu prezidenta Abdara Mansúra Hádího. Toho zatlačili menšinoví šíitští Húsíové ve spolupráci s příznivci předchozího prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.
Občanská válka v zemi trvá od roku 2014 a dosud si vyžádala na 10 000 obětí. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná a Hudajdy.
Boje mezi silami věrnými prezidentovi
Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden. Tam ale o víkendu propukly boje mezi dvěma jednotkami věrnými prezidentovi Hádímu. Velitel jižní brigády Sálih Amirí odmítl přijmout rozkaz, že má letiště vydat do rukou jiné provládní jednotky.
Na letišti propukly boje, do kterých zasáhl i bitevní vrtulník AH-64 Apache Saúdy vedené koalice. Palbou zasáhl vozidlo s ochrankou letiště a tři její příslušníky zabil, uvedla agentura Reuters. Střet ukazuje na nejednotnost vládních sil.
Chaosu v Jemenu navíc využívají muslimští radikálové z Islámského státu a Al-Káidy. Její bojovníci útočí hlavně na vládní jednotky a snaží se dobývat území na jihu země.