Hlavní obsah

Bílý dům popřel informace o rozhodnutí opustit Irák

Bagdád
Aktualizováno

Bílý dům a americké ministerstvo obrany popřely informace agentury AP, že bylo učiněno konečné rozhodnutí stáhnout z Iráku do konce roku téměř všechny americké vojáky. Administrativa prezidenta Baracka Obamy trvá na tom, že ještě nebylo rozhodnuto o tom, kolik vojáků Washington v Iráku ponechá v příštím roce, neboť zatím není jasná podoba výcviku iráckých bezpečnostních sil.

Foto: Mohammed Khodor, Reuters

Americký obrněný transportér projíždí ulicí iráckého města Fallúdža

Článek

AP v sobotu s odvoláním na vysoké představitele americké armády uvedla, že americká vláda zcela opustila myšlenku, že by v Iráku po Novém roce ponechala významnější kontingent cvičitelů. Agentura tvrdila, že je v plánu snížit ho na pouhých 160 mužů.

Ve skutečnosti Pentagon alespoň dosud počítal s tím, že po oznámeném stažení všech hlavních jednotek na konci roku zůstane v Iráku 5000 vojáků, kteří budou cvičit irácké bezpečnostní síly a zabraňovat vlivu sousedního Íránu.

Na tom se zatím zjevně nic nemění. "Prezident Obama dal opakovaně najevo, že máme závazek dodržet naši dohodu s iráckou vládou stáhnout všechny naše vojáky do konce tohoto roku," řekl mluvčí Bílého domu Tommy Vietor. "Zároveň budujeme rozsáhlé partnerství s Irákem na základě strategické rámcové dohody včetně robustních bezpečnostních vztahů a rozhovory s Iránem o povaze tohoto vztahu pokračují," dodal Vietor.

Američtí a iráčtí představitelé nyní vyjednávají o tom, za jakých podmínek mohou až tisícovky amerických vojáků v Iráku zůstat i v příštím roce. Hlavním sporným bodem je přitom neochota Iráku přiznat příslušníkům americké armády právní imunitu, jak požaduje Washington.

USA uzavřely v listopadu 2008 s Bagdádem bezpečnostní dohodu. Právě ta stanovila konec letošního roku jako poslední termín odsunu amerického kontingentu a ponechání jen malého počtu vojáků s omezeným působením. V Iráku je nyní asi 50 000 Američanů.

Související témata:

Výběr článků

Načítám