Článek
„IDF našly tyto záběry z kamer v březnu. Trvalo měsíce, než je všechny prošly. Videa nebylo možné nezávisle ověřit, ale organizace pro ochranu lidských práv již dlouho varují před zneužíváním civilistů v Gaze ze strany Hamásu,“ uvedl pro Daily Mail vysoce postavený izraelský vojenský zdroj. Podle údajů přímo na záznamech byla videa pořízena mezi lety 2018 a 2020.
Na videích jsou vidět muži s pytli na hlavě visící za ruce ze stropu. Na videích se dozorci mezitím zdají ledově klidní a povídají si mezi sebou, aniž by si dotyčných všímali. Na jiných videích vězně buď brutálně škrtí, nebo bijí.
Záběry byly údajně objeveny na počítačích zabavených v opuštěném areálu uvnitř uprchlického tábora Jabalia. Armáda uvádí, že záběry měly stovky hodin, na svém twitterovém účtu zveřejnila 45minutové video zachycující mučení uvnitř vojenské základny Hamásu na severu Gazy.
The same civilians that Hamas outspokenly claimed to be fighting for, are the same civilians being tortured in this video.
— Israel Defense Forces (@IDF) November 10, 2024
Hamas is not only Israel’s enemy—they’re Gaza’s enemy also. pic.twitter.com/J4kasDlOCu
Proč byli civilisté zadrženi, zcela jasné není, server ale uvádí, že mezi mučenými byli například homosexuálové, cizoložníci, političtí odpůrci nebo ti obvinění ze spolupráce s Izraelem. Homosexualita je v Gaze protizákonná. Daily Mail s odvoláním na i24News zveřejnil svědectví jednoho z mužů, který se měl na záběrech objevit.
„Umístili mě do malého pokoje. Nenechali mě tam spát ani jít na záchod. Nebylo tam žádné jídlo. Strašně mě mučili. Někdy mi svázali nohy a bili mě klackem. Donutili mě přísahat na korán, že už nikdy nebudu gay,“ řekl.
Bití, elektrické šoky, vynucené přiznání
List píše také o jiné oběti mučení ze strany Hamásu. Sedmadvacetiletý Hamza Howidy byl zadržen za protesty proti režimu v Gaze. „Mučili vás, dokud jste se nezlomili a neřekli, co chtěli,“ řekl. Uvedl, že jeho známý dostával dva roky elektrické šoky, než prokázal svou nevinu. „První, co udělal, bylo, že zastřelil důstojníka Hamásu, který ho udal – svého strýce,“ řekl.
Měl podle svých slov štěstí. Loni v září se mu podařilo odjet do Evropy přes egyptskou hranici. „Stálo to majlant, ale mé rodině řekli, že kdybych se vrátil, byl bych mrtvý muž,“ dodal.
Podle Howidiho vzpoura vůči Hamásu roste, zejména kvůli válce, Hamás ale ovládá média a lidé se bojí. Potvrzuje to Palestinec Ahmed Fouad Alkharib, který nyní žije v USA a působí ve think-tanku Atlantic Council. „Extrémní mučení je základní součástí strategie Hamásu, která má odradit lidi a vzbudit strach v těch, kteří se ozvou,“ řekl deníku.
Bývalý izraelský zpravodajský důstojník, známý jako Guy C, listu řekl, že vůdce Hamásu Jahjá Sinvár, kterého minulý měsíc armáda zneškodnila, byl posedlý hledáním spolupracovníků Izraele a držel tisíce lidí proti jejich vůli. Jako formy mučení uvedl, že jim na kůži tavili plast a pálili je elektrickými kabely. Někteří byli vlečeni na řetězu za vozidlem, dokud nezemřeli.
Odborníci na lidská práva uvádějí, že Palestinci jsou Hamásem unášeni a mučeni od roku 2007, kdy se stal v Pásmu Gazy vládním orgánem a odstavil od moci palestinskou samosprávu. Amnesty International v roce 2015 zveřejnila obsáhlou zprávu, v níž podrobně popisuje brutální únosy, mučení a zabíjení, které Hamás vedl proti vlastním lidem po vyostření konfliktu v roce 2014.