Článek
Premiér Hasan Dijáb v prohlášení k občanům řekl, že Libanon postihla katastrofa, a požádal spřátelené země o pomoc. Pomoci je připraven Izrael, Francie, Írán, Británie, ale i Egypt a Kypr a rovněž Evropská unie, jak řekl předseda Evropské rady Charles Michel.
Zatím není jasné, zda jde o pouhou nehodu, nebo zda může mít exploze jiné pozadí. Dijáb k tomu řekl, že šlo o „nebezpečný sklad" a že se o tom vědělo od roku 2014. „To co se dnes stalo, neprojde, aniž by odpovědní lidé složili účty. Musejí za to zaplatit,” řekl premiér.
Jako malá atomová bomba. V Bejrútu explodovaly tisíce tun ledku. Přes 100 mrtvých, tisíce zraněných
Libanonská média informují o lidech uvězněných pod troskami a mnoha mrtvých. Dostávat zraněné do nemocnic pomáhá libanonská armáda. Na sociálních sítích se množí výzvy k darování krve.
Ministerstvo zdravotnictví požádalo zdravotníky, aby přišli pomoci k nejbližšímu místu, kam jsou schopni se dostat. Tlaková vlna při výbuších vyrazila okna v mnoha budovách po celém městě a poničila velký počet aut. Výbuchy byly slyšet až 20 kilometrů od Bejrútu. Silnice, která vede podél pobřeží, je plná skla z vymlácených oken.
Huge blast in Beirut just now! pic.twitter.com/hId8JhZMKV
— Tobias Schneider (@tobiaschneider) August 4, 2020
Nad městem se zvedl velký oblak kouře.
„Viděl jsem ohňový kotouč a kouř nad Bejrútem. Lidé křičeli a utíkali, krváceli. Z domů to utrhlo balkony, ve výškových budovách se vysypala okna a sklo spadlo na ulici,” citovala svědka agentura Reuters. Podle dalšího svědka jsou vybitá okna v celém bejrútském centru a je vidět zraněné lidi. „Naprostý chaos," řekl tento svědek.
„Budovy se chvějí, všechna okna mého bytu jsou vyražená,” tweetoval jeden obyvatel metropole.
Mezi mrtvými je také předseda Libanonské falangy, což je sociálně demokratická strana maronitských křesťanů. Její šéf Nazar Nadžariján byl ve chvíli výbuchu v kanceláři v blízkosti přístavu.