Článek
Džamáíla zastřelil nemaskovaný ozbrojenec v úterý za bílého dne na bejrútském předměstí. [celá zpráva] Libanonská vláda, ve které nyní převládají odpůrci Sýrie, okamžitě požádala o mezinárodní pomoc při vyšetřování vraždy. Rada bezpečnosti OSN už ji schválila.
Demonstrace i proti Hizballáhu a Íránu
V davu na náměstí Mučedníků vlají podle serveru BBC libanonské vlajky, lidé šlapou po fotografiích syrského prezidenta Bašára Asada i jeho libanonského protějšku a spojence Emila Lahúda.
Na zemi skončily i portréty íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Sýrie a Írán podporují libanonský šíitský Hizballáh, který se před Džamáílovou vraždou chystal svolat demonstrace a svrhnout vládu premiéra Fuáda Siniury. Na adresu ozbrojenců Hizballáhu lidé volali: "Chceme, aby zbraně měli jenom vojáci."
Zavražděný ministr průmyslu byl považován za umírněného politika. Vystudoval práva a ve vládě byl vehementním kritikem Sýrie a jejích snah obnovit svůj někdejší vliv v Libanonu.
Džamaíl přišel o život jen několik hodin předtím, než dala RB OSN souhlas k ustavení mezinárodního tribunálu, který se bude zabývat loňskou vraždou expremiéra Rafíka Harírího.
Syn zavražděného: Sýrie vraždí mladé
Libanonský prezident patří mezi nejvěrnější spojence Sýrie. Amín Džamáíl ho nad rakví svého syna označil za "pátou kolonu" Sýrie v Libanonu. "Je zástupcem zájmů Sýrie a Hizballáhu, neskrývá své spojenectví s Damaškem a prosyrskými stranami," řekl. Prohlásil rovněž, že většina obětí nedávných politických vražd v Libanonu byli mladí lidé, Pierrovi Džamáílovi bylo 34 let. Vrazi "se zaměřili na budoucí kádry," řekl Amín Džamáíl.