Článek
„Vláda dnes schválila australské nálety v Iráku na žádost irácké vlády a na podporu irácké vlády,” řekl premiér v televizi. Kabinet také schválil vyslání australských speciálních sil, aby pomohly irácké armádě v boji proti radikálním islamistům; Australané mají podle premiéra Iráčanům „radit a napomáhat”.
Američané už téměř dva týdny bombardují pozice Islámského státu a dalších radikálních uskupení také v Sýrii, a to s podporou arabských spojenců. Evropští spojenci se připojili pouze k letecké kampani v Iráku, kde USA bombardují pozice Islámského státu od srpna.
Australští letci jsou už na Blízkém východě a prováděli cvičné lety, aby se seznámili s prostředím, kde budou operovat. I v pátek podnikli nebojový let.
Až dosud se působení australského letectva v Iráku omezovalo na dodávky humanitární pomoci či zbraní vládním silám. O chystaném nasazení stíhaček se ale vědělo, v rámci příprav premiér už minulý měsíc vyslal na americkou základnu ve Spojených arabských emirátech 600 mužů a šest bojových letounů. Ale nasazení australských vojáků přímo v Iráku se nečekalo, podotkla agentura Reuters.
Abbott podle BBC uvedl, že kabinet nerozhodoval snadno, avšak Irák nemůže zůstat osamocen v boji proti radikálům, šířícím „kult smrti”. Připustil, že mise potrvá spíše měsíce než týdny.
Nasazení v Sýrii se neplánuje. Rozhodnutí kabinetu již nepotřebuje další schvalování v parlamentu.
Australská vláda odhaduje, že po boku radikálů bojuje nejméně 60 Australanů a další stovka je aktivně podporuje ve vlasti.
Islámský stát letos ovládl značnou část západního a severního Iráku a vyhlásil chalífát. Od začátku roku přišlo v Iráku o život přes 9300 civilistů a zraněno bylo přes 17.000 osob, přitom polovina z nich od léta. Podle odhadu americké tajné služby má chalífát 31 000 bojovníků.