Článek
Ministryně vnitra Yvette Cooperová podle listu The Daily Mail uvedla, že vláda jí nemůže umožnit návrat do Británie, protože rozhodnutí „nemůže být učiněno jen na základě zdravotních důvodů“.
Ministr zahraničí David Lammy podle listu The Guardian ještě předtím řekl poslancům k možnému návratu Asmy Asadové, která se narodila a vyrůstala v Actonu: „Chci potvrdit, že jde o člověka na sankčním seznamu. Není tady ve Spojeném království vítaná.“
Premiér Keir Starmer na otázku, zda by jí mělo být odebráno občanství jako těm Britům, kteří se přidali k Islámskému státu, uvedl, že na takové diskuse je „moc brzo“.
Asma Asadová zvaná Růže v poušti byla v roce 2012 zařazena na britský i unijní sankční seznam, kdy jí byl zmrazen majetek a zakázáno cestovat. Důvodem je podezření, že hrála významnou roli při podpoře Bašára Asada během syrské občanské války. Podle svých kritiků údajně vytvořila spleť úřadů, které dohlížely na vše od přístupu na internet až po rozdělování zahraniční pomoci, kdy určovala, kdo ji dostane.
List The Guardian už v roce 2021 napsal, že může přijít o britské občanství poté, co londýnská policie otevřela předběžné vyšetřování, že iniciovala a podporovala páchání válečných zločinů.
Asadová je nyní v Moskvě, kde se léčí z leukémie a má jen padesátiprocentní naději na přežití. Do Moskvy za ní odletěl její otec, jenž byl v Británii velmi úspěšným a uznávaným lékařem. Podle serveru Daily Beast popřel, že by chtěla do Británie kvůli rozvodu. Uvedl, že důvody jsou zdravotní. Sice „dostává nejlepší možnou léčbu“, ale její zdravotní stav „nemůže být v Moskvě adekvátně monitorován“.