Článek
„Delegace na obou stranách jednacího stolu byly příjezdem bývalého blízkého přítele Bašára Asada zaskočeny,“ napsal server, podle něhož třiapadesátiletého Tlase do Astany dovezli Rusové z jeho exilu v Perském zálivu – možná Dubaje – a vyhradili mu prominentní místo mezi zástupci syrské opozice.
Tlas je synem generála Mustafy Tlase, který zastával prominentní funkci ministra obrany za Asadova otce Háfize. Bašár Asad Manafa Tlase vyznamenal a jmenoval ho velitelem prestižní 104. výsadkové brigády republikánské gardy. Manas však v roce 2012, tedy nedlouho po vypuknutí povstání v Sýrii, které záhy vedlo k válce, zemi opustil.
Podle zdrojů Debkafile si ho přesto nyní „Moskva vybrala za hlavního hráče v Sýrii v poasadovské éře“ a zasednout by měl už v přechodné vládě.
„To neznamená, že Bašár Asad bude zítra pryč – pouze bude dosazen nový mechanismus, který začne omezovat jeho moc,” napsal server.
Faktor Írán
„Jak rychlý a daleký tento proces bude, to ještě nelze říct,“ dodává zpráva, podle níž za Asadem bude nadále neochvějně stát Írán.
Debkafile také uvedla, že Rusko a Turecko spolu se syrskou opozicí naléhají, aby syrské území opustily šíitské síly z Íránu a Afghánistánu, jednotky libanonského Hizballáhu i šíitské milice z Pákistánu.
Íránu ovšem záleží na zachování vlivu nejen v Sýrii, ale i v Iráku, které jsou kromě jiného mostem mezi islámskou republikou a spojenci v Libanonu. Syrská vláda už proto podle izraelského serveru přišla s ústupky vůči Teheránu a nabídla mu i exkluzivní provozování mobilní sítě na svém území.
Hizballáh ani jiné zmíněné milice se konference v Kazachstánu neúčastní, ani sunnitští extremisté z Islámského státu nebo bývalé Fronty an-Nusra, kteří dohodu o příměří neuznávají.