Článek
OSN uvedla, že „generální tajemník vyjádřil znepokojení nad posledními zprávami o pokračujícím širokém porušování lidských práv a o nadměrném užívání síly ze strany syrských bezpečnostních sil vůči civilistům".
Generální tajemník Asadovi volal poté, co Sýrie ostřelovala město Latakíja z tanků a dělových člunů. [celá zpráva]
Muselo z něj uprchnout 5000 palestinských uprchlíků. [celá zpráva]
Zabita byla i dvouapůlletá holčička. [celá zpráva]
Pan Ki-Mun rovněž řekl, že „veškeré vojenské operace a masové zatýkání musí okamžitě skončit“.
Asad mu na to odvětil, že vojenské i policejní operace už skončily. Jmenoval i všechny plánované reformy, které zahrnují změnu ústavy a vypsání voleb. Souhlasil s přijetím humanitární mise OSN.
Asad to uvedl den před čtvrtečním mimořádným jednáním Rady bezpečnosti OSN o situaci v Sýrii. I proto o jeho slibech ale opanují pochybnosti.
V pondělí se sejde kvůli Sýrii i rada OSN pro lidská práva. Žádost o jeho svolání, což je u tohoto orgánu nepříliš častá procedura, podalo 24 ze 47 členských států rady, tedy více než požadovaná třetina. Mimořádné zasedání požadovala Evropská unie, USA i arabské země Saúdská Arábie, Kuvajt, Katar a Jordánsko.
Útoky armády pokračují
Středeční zprávy odpůrců režimu uváděly, že v Homsu bylo zabito devět lidí a policisté jich stovku zadrželi. Jeden člověk byl údajně zastřelen také v provincii Idlib. V Damašku bezpečnostní síly zahájily kampaň prohledávání domů v jedné ze čtvrtí, které jsou dějištěm protivládních demonstrací.
Televize Al-Džazíra citovala očité svědky, podle nichž ve čtvrtek pokračuje armáda v Homsu a Halabu v raziích a operacích.
Protivládní nepokoje v Sýrii vypukly v březnu. Podle neoficiálních zpráv si už vyžádaly 1800 až 2000 civilních obětí.