Článek
Zdroje syrské armády sdělily vládní tiskové agentuře SANA, že vojska ve spolupráci s milicemi podnikla v posledních hodinách několik operací proti pozicím vzbouřenců a „obnovila bezpečnost a stabilitu ve čtvrtích Haidarija a Sachúr”.
Ještě před pádem čtvrti Sachúr do rukou vládních sil SOHR oznámila, že poprvé po čtyřech letech od obsazení východního Aleppa rebely z místa odešly tisíce lidí, kteří se ocitli uprostřed bojů. [celá zpráva]
Spolupředseda syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD) Sálih Muslim potvrdil agentuře Reuters, že do malého Šajch Maksúdu dorazilo v posledních dnech 6000 až 10 000 civilistů: „Civilisté proudí do této oblasti, která je bezpečnější než jiné... Kurdské milice a ostatní lidé je přijímají,"
Státní televize citovala armádní zdroj, podle něhož vojsko pokračuje v tažení proti dalším čtvrtím. „Naši technici likvidují výbušná zařízení a miny,“ dodal.
„V nadcházejících hodinách se zmocníme zbytku severního sektoru," řekl jeden z vládních vojáků.
S podporou Rusů, Íránců i Hizballáhu
Syrská armáda zahájila novou ofenzívu proti Aleppu přede dvěma týdny. O víkendu zahájila ve městě postup, i když se vzbouřenci bránili raketovou palbou.
Už v létě na východě města armáda úspěšně postupovala, ale rebelové nakonec dobyli své pozice zpět.
Syrské vládní síly měly podporu ruského letectva. Moskva ale tvrdí, že její letouny v poslední době na Aleppo nenalétávaly a útočily jen v Homsu a Idlibu. [celá zpráva]
Aleppo bývalo se zhruba dvěma milióny obyvatel nejlidnatějším městem Sýrie. Jeho dobytí by bylo významným úspěchem režimu prezidenta Bašára Asada a jeho spojenců, mezi něž patří i íránské jednotky a milice libanonského hnutí Hizballáh. Izraelský server Debkafile před několika dny napsal, že k Aleppu dorazily čtyři další jednotky bojovníků Hizballáhu.
Související témata:
Asad dříve v rozhovoru uvedl, že Aleppo bude odrazovým můstkem pro další ofenzivy proti povstalcům. [celá zpráva]