Článek
Několik hodin před svým sobotním útěkem do Moskvy Asad ujistil 30 armádních a bezpečnostních velitelů na ministerstvu obrany, že ruská podpora je na cestě, zároveň vyzval pozemní síly, aby vyčkaly. Pro Reuters to uvedl jeden z tamních velitelů, který byl přítomen na schůzce.
Většina ze zdrojů agentury požádala o utajení svých jmen, aby mohla volně hovořit o citlivých záležitostech. O bývalém prezidentovi promluvili jeho spolupracovníci, diplomaté, bezpečnostní pracovníci i vysocí íránští představitelé.
Asad v sobotu oznámil v prezidentské kanceláři, že jde domů. Místo toho ale zamířil na letiště. Svou mediální poradkyni Buthain Shaabanovou požádal, aby k němu domů ještě přišla sepsat projev. Když dorazila, zjistila, že už tam nikdo není.
„Asad se ani nepokusil o poslední útok, dokonce ani nepovolal své vlastní vojáky,“ řekl Reuters Nadim Houri, výkonný ředitel regionálního think-tanku Arabská reformní iniciativa. „Nechal své příznivce, aby čelili vlastnímu osudu,“ dodal.
Agentuře se nepodařilo Asada v Moskvě, kde získal politický azyl, zkontaktovat. Podle svědků blízkých bývalému vůdci Sýrie dělal vše proto, aby svou vládu prodlužoval a nikdo netušil, že plánoval svůj úprk ze země.
Diktátorova rodina měla k Moskvě blízko už dlouhé roky. Podle neziskové organizace Global Witness Asadova rodina po roce 2012 investovala do nemovitostí, jako jsou například moskevské mrakodrapy Gorod Stolic (Město hlavních měst). Organizace zjistila, že do roku 2019 Asadova rodina získala ve dvou moskevských mrakodrapech byty v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů.
Asadova manželka Asma údajně do Moskvy dorazila s dětmi jen několik dní před pádem režimu v Damašku. Bašár Asad se po svém útěku k rodině připojil.