Článek
„Je to nabídka, kterou prezident Barack Obama bude muset odmítnout, ovšem ne bez rozpaků,“ komentoval syrskou inciativu blízkovýchodní dopisovatel britského deníku Independent Robert Fisk, který také o pozvánkách z Damašku informoval.
Dopisy množství amerických kongresmanů včetně předsedům obou komor Johnu Boehnerovi a Nancy Pelosiové zaslal šéf syrského parlamentu Muhammad Džihád Laham. Jejich spolupráce má „uchránit syrské a americké životy před možným teroristickým útokem špinavou bombou“, tedy výbušninou s radioaktivními látkami.
Ačkoliv čelí Damašek a Washington stejnému nepříteli, Spojené státy stále trvají na odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada. Toho také oslovení američtí zákonodárci před rokem odsoudili kvůli chemickému útoku, jenž si na předměstí Damašku vyžádal životy stovek civilistů.
USA v bludném kruhu
Americký prezident Barack Obama současně povolil nálety na pozice radikálních islamistů v Iráku a Sýrii. Syrská vláda volá po spolupráci už nějaký čas a minulý týden varovala, že vzdušné údery bez předchozích konzultací by byly aktem agrese. Totéž prohlásilo Rusko, které kromě Íránu Asada podporuje. Spojené státy se ocitly v bludném kruhu a Obamovu pozici ještě ztížila dohoda části umírněné opozice s Islámským státem. [celá zpráva]
Předseda syrského parlamentu Laham upozornil, že umírněná opozice, na kterou se Washington spoléhal, prodala radikálům uneseného novináře Stevena Sotloffa, jehož Islámský stát sťal. [celá zpráva]
Podle Lahama tak „není nic, co by těmto (umírněným) skupinám zabránilo v prodeji amerických zbraní Islámskému státu“. Předseda syrského parlamentu v dopise dokonce uvedl, že se takové zbrojní obchody provádějí.
Související témata
Sýrie prohlašuje, že žádná umírněná opozice vlastně neexistuje a veškerou opozici od počátku konfliktu, jenž začal před více než třemi lety, označuje za teroristy. Laham obvinil Saúdskou Arábii, že tyto teroristy sponzoruje.