Článek
Pracovníci AI na místě strávili v únoru čtrnáct dní a hovořili s víc než stovkou místních. Viděli také 42 míst, která byla terčem koaličních náletů.
Město, kde dříve žilo 200 tisíc lidí, čelilo loni vlnám náletů a dělostřelecké palby. Americká armáda v lednu oznámila, že jen námořní pěchota vypálila na město 30 tisíc dělostřeleckých střel.
Reportéři AP byli ve městě v dubnu a popsali Rakku jako rumiště, nad nímž se vznášel pach z rozkládajících se těl. Z trosek bylo vyproštěno 500 mrtvých.
Koalice: Za vše může IS
Obyvatelé Rakky tvrdí, že koaliční bombardování bylo plošné, nikoli cílené, a žádají náhradu. Podle městské správy bylo zničeno 65 procent budov. Benjamin Walsby z AI proto soudí, že koalice měla postup přizpůsobit situaci. Podle něj se dalo očekávat, že budou umírat civilisté, když se použijí letadla a dělostřelectvo, tedy zbraně s dlouhým palebným dosahem.
AI také pochybuje, zda koalice udělala dost, aby se vyhnula ztrátám mezi civilisty. Údery USA, Británie a Francie by tak podle ní mohly být hodnoceny jako válečné zločiny. Podle pozorovatelů zahynulo v Rakce údajně přes tisíc civilistů.
AI také obvinila koalici, že odmítla podat informace o útocích a detaily o tom, jak se rozhodovalo o cílech. Mluvčí koalice Sean Ryan na kritiku Amnesty reagoval označením její zprávy jako „hrubě nepřesné“ a tvrdil, že AI se na koalici neobrátila.
Krvavý Mosul
Zároveň trval na tom, že se používaly přesné zbraně a cíle byly vybrány podle nejdostupnějších informací. Ryan se také pokoušel hájit koalici tvrzením, že vytvořila koridory, aby civilisté mohli odejít. Bojovníci IS však prý občany zajali a uvěznili ve městě. Podobnou argumentaci používá Rusko kritizované za množství civilních obětí při dobývání Aleppa a Dúmá.
V Mosulu bylo dosud podle irácké armády objeveno 700 těl příslušníků IS a také mnoho mrtvých civilistů. Pátrání po dalších obětech pokračuje. Komplikuje ho těžko přístupný terén a množství výbušnin, které po sobě radikálové zanechali.
Podle arabské televize al-Džazíra přišlo v boji s IS v provincii Ninive o život asi 10 tisíc civilistů. Nejvíce jich zahynulo v západním Mosulu dobývaném skoro půl roku. Kurdská rozvědka přinesla loni ještě drastičtější údaje: po dobytí Mosulu tvrdila, že ve městě zahynulo na 40 tisíc civilistů.
Boje proti IS v Iráku připravily o domov asi dva milióny lidí, včetně 700 000 obyvatel Mosulu. Mnohé z nich čekají podle televize Al-Džazíra ještě dlouhé měsíce, možná i roky života v uprchlických táborech. Opravy Mosulu totiž zatím nezačaly a škody ve městě způsobené boji dosahují miliard dolarů.
Podle mnohých expertů byla bitva o Mosul, který IS prohlásil za hlavní město svého chalífátu v Iráku, nejtěžším bojem o město od druhé světové války.