Článek
Americké tajné služby měly podezření, že existovalo spojení mezi Teheránem a saúdskoarabským křídlem militantního hnutí Hizballáh, které je podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) za útok odpovědné.
Soudce Lamberth se při rozhodnutí opíral i o výpověď někdejšího šéfa FBI Louise Freeha, který útoky vyšetřoval. Podle něj dvě íránské vládní bezpečnostní agentury a vysocí představitelé tamního režimu zajišťovali finance a pomáhali s logistikou a výcvikem teroristů, kteří zaútočili na ubytovnu leteckého personálu amerického letectva v Zahránu na východě Saúdské Arábii. Kromě 19 mrtvých si vyžádal i 400 zraněných K odpovědnosti se přihlásila neznámá skupina Hizballáh Perského zálivu.
Íránu hrozí sankce
Rozsudek byl vynesen v době, kdy Rada bezpečnosti OSN jedná o uvalení sankcí na Írán kvůli tomu, že pokračuje v obohacování uranu.
Hlasování o rezoluci Rady bezpečnosti OSN se uskuteční nejdříve v sobotu Francouzské ministerstvo zahraničí oznámilo, že hlasování už dnes nečeká, jak se původně plánovalo. Návrh rezoluce obsahuje podle agentur mimo jiné zákaz vývozu i dovozu materiálů a technologií použitelných při procesu obohacování uranu, zpracovávání vyhořelého paliva a budování těžkovodních reaktorů, stejně jako součástí systémů balistických střel. Jako ústupek Moskvě byla vypuštěna pasáž o lehkovodních reaktorech, protože takový Rusko buduje v jihoíránském Búšehru, kde má stát první íránská jaderná elektrárna.