Článek
„Jsme hluboce znepokojeni zprávami, že Írán plánuje doručit Rusku stovky balistických raket,“ řekl Patel. USA by podle něj takovýto vývoj považovaly za dramatické zvýšení íránské podpory pro ruskou válku na Ukrajině a komunikují s partnery ohledně možné reakce.
„Jak jsme my a naši partneři dali jasně najevo, jak na (summitu velkých ekonomik) G7, tak na summitu NATO letos v létě, jsme připraveni přijít s rychlou a tvrdou odpovědí, pokud by Írán s přesunem balistických raket postupoval kupředu,“ dodal bez dalších podrobností Patel.
Teherán podle Západu již delší dobu podporuje ruskou agresi na Ukrajině, zejména dodávkami bezpilotních letounů. Agentura Reuters o možném rozšíření této podpory na rakety informovala s odvoláním na dva nejmenované zdroje z evropských tajných služeb.
Dodávky by se týkaly balistických raket Fateh-360, které mohou nést bojovou hlavici o váze až 150 kilogramů a mají dostřel až 120 kilometrů. Jeden ze zmíněných zdrojů uvedl, že do Íránu již odcestovali ruští vojáci, aby se naučili s íránskými raketami zacházet.
Čína vojensky pomáhá Rusku stále víc, vyvíjí s ním útočný dron a sdílí satelitní snímky
Teherán také podle agentury Reuters významně rozšiřuje závody na výrobu balistických raket v oblasti vojenské základny Modares a komplexu na výrobu raket Chodžir.
Mimo to do Íránu minulý týden odjel tajemník ruské bezpečnostní rady a exministr obrany Sergej Šojgu jednat o bezpečnostní a hospodářské spolupráci. V praxi to pro Rusko znamená další dodávky bezpilotníků, dělostřelecké munice a podle některých zdrojů i naváděných pum, které nejspíš vymění za pomoc pro íránský jaderný program.