Článek
Identita záhadného kupce byla dlouho zastřena tajemstvím. Deník The New York Times ve čtvrtek přišel s informací, že dílo italského mistra zakoupil téměř neznámý člen saúdskoarabské královské rodiny Badr bin Abdalláh bin Muhammad bin Farhán Saúd. [celá zpráva]
List Wall Street Journal ale v pátek napsal, že americké tajné služby jako skutečného majitele identifikovaly korunního prince Muhammada bin Salmána.
Do aukční síně ho nechtěli pustit
Plátno věhlasného renesančního malíře bylo vydraženo v newyorské aukční síni Christie’s. [celá zpráva] Salmánův prostředník tam zažil horké chvilky. A to přesto, že byl připraven vydražit obraz za největší sumu v historii. Do aukční síně ho totiž zprvu vůbec nechtěli pustit.
Nedůvěra panovala i poté, co princ Badr složil zálohu 100 miliónů dolarů, tedy téměř 2,2 miliardy korun. Podle svědků musel Badr vysvětlovat, v jakém vztahu je s vládnoucími členy své rodiny a také kde vzal tolik peněz.
Badr odpověděl, že je realitní makléř a je jen jedním z pěti tisíc saúdských princů. To ale nebyla tak úplně pravda. Ukázalo se, že ho s korunním princem Muhammadem bin Salmánem pojí přátelský i příbuzenský vztah.
Muzeum v Abú Zabí podle ČTK tento týden oznámilo, že obraz Spasitele světa, vytvořený zřejmě kolem roku 1500, bude vystaven právě v jeho prostorech, kde už visí i da Vinciho La Belle Ferronière.