Článek
Video ukázalo, jak se po četných explozích hroutí velké budovy s rovnou střechou. Podle Pentagonu se na útoku podílely stíhací bombardéry F-15, F-16, F-18, bitevníky A-10 Thunderbolt II i strategický bombardér B-52. Dvanáct letadel bombardovalo 50 vyznačených cílů.
Generál letectva USAF Jeffrey Harrigan uvedl, že útok mířil na továrnu produkující „chlór nebo hořčičný plyn - to v tuto chvíli ještě nevíme“.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Zdůraznil, že Islámský stát změnil farmaceutický podnik na podnik produkující zakázané zbraně. Budova sloužila také jako velitelství IS v oblasti.
„Představuje to další hrubou neúctu k mezinárodnímu právu a normám,“ řekl Harrigan.
Neváhají chemické zbraně použít
Islámský stát v bojích opakovaně použil chemické zbraně, zejména proti Kurdům. Většinou šlo o yperit. Jeden případ potvrdila i na OSN napojená Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) s tím, že IS je jedinou organizací, která dokáže hořčičný plyn vyrobit a je také odhodlaná ho použít.
I Pentagon má informace o tom, že IS používá jedovaté bojové látky. Americké komando dokonce zajalo jednoho ze specialistů IS na vývoj chemických zbraní.
Přestože pondělní letecký útok byl mohutný, nešlo o největší nálet v oblasti. Početnější síly byly použity 17. srpna při útoku na továrnu produkující improvizované nálože. I tehdy byl nasazen bombardér B-52, ale kromě dalších amerických letadel také belgické stroje F-16.