Článek
Operace Phantom Phoenix byla zahájena už v úterý. Jejím cílem je vytlačit vzbouřence z Bagdádu a dalších částí Iráku, zejména z provincie Dijála, kde bylo v poslední době spácháno mnoho sebevražedných útoků.
Největší akcí byl čtvrteční desetiminutový nálet na cíle na jižním okraji Bagdádu.
Strategické bombardéry B-1 Lancer a stíhací bombardéry F-16 nesly náklad 40 000 liber bomb (18 144 kilogramy). Na úvod shodily 38 pum na čtvrt Arab Džabur, která slouží podle amerických zpravodajských služeb jako jeden z posledních bezpečných přístavů pro teroristické vzbouřence. Terče útoku byly vyhledány pomocí bezpilotních letadel MQ-1 Predator.
Zatýkání podezřelých a nálezy zbraní
Po náletech na více než třicet cílů následovala pozemní operace v oblasti. Američtí a iráčtí vojáci obsadili šest vesnic severně od Bagdádu, které byly okupovány stoupenci teroristické sítě Al-Kajda. Při operaci zabili deset extremistů, uvedl irácký generál Abdul Karim Rubája.
"Těchto šest vesnic asi 100 kilometrů severovýchodně od Bagdádu bylo dlouho pod kontrolou Al-Kajdy. My jsme Al-Kajdu vyhnali a oblast jsme dostali pod kontrolu v rámci ofenzivy Phantom Phoenix," citovala agentura AFP generála,
Americké a irácké jednotky podporované vrtulníky na jihu Bagdádu a v Latífiji zadržely přes sto třicet podezřelých z terorismu. Většinou jde o sunnitské vzbouřence, kteří jsou často navázáni na síť al-Kajda.
Při raziích bylo nalezeno mnoho zbraní, mimo jiné minometné granáty, výbušniny a rakety. Pyrotechnici zlikvidovali jedenáct bomb a pět pásů s výbušninami.
Při operaci zahynulo od úterý devět příslušníků americké námořní pěchoty. Jednoho iráckého vojáka zabila nastražená nálož.