Hlavní obsah

Američané po pádu Asada zaútočili na 75 cílů Islámského státu v Sýrii

3:02
3:02

Poslechněte si tento článek

Spojené státy podnikly v neděli po pádu Bašára Asada vlnu náletů na pozice Islámského státu v Sýrii. Při útocích provedených strategickými bombardéry B-52, stíhacími bombardéry F-15, bitevníky A-10A a dalšími prostředky letectva bylo zasaženo 75 cílů teroristického Islámského státu (ISIS), uvedl Bílý dům.

Foto: Denisa Doležalová, Právo

Strategický bombardér Boeing B-52 Stratofortress

Článek

„ISIS se pokoušel obnovit v rozsáhlé oblasti známé jako poušť Badija. Zapracovali jsme na tom, abychom si byli jisti, že to nemohou udělat,“ řekl představitel Bílého domu, který má na starosti bezpečnost. Podle webu Defense One uvedl, že šlo o místa, kde se pokoušeli teroristé tábořit a cvičit.

Už v sobotu řekl odcházející národní bezpečnostní poradce Jake Sullivan na Reaganově národním bezpečnostním fóru, že Spojené státy budou dále v Sýrii hrát roli, mají tam své vojáky rozmístěné od roku 2014.

„Jsou tři věci, na které se zaměřujeme. Jednou je, že boje v Sýrii nepovedou k obnovení ISIS. Sami v tom podnikáme kroky a taky spolupracujeme se Syrskými demokratickými silami, s Kurdy, aby se zajistilo, že se to nestane,“ uvedl Sullivan.

Pak zmínil, že se s Izraelem, Jordánskem a Irákem snaží zamezit tomu, aby se dění v Sýrii nepřeneslo do dalších zemí a aby nenastala humanitární katastrofa.

Islámský stát nabývá na síle

Islámský stát sice v březnu 2019 ztratil poslední opěrný bod v Sýrii v Baghúzu, ale nadále existuje a v posledních dvou letech roce zesílil své aktivity. Jeho bojůvky dál působily především u hranic Sýrie s Irákem.

V Sýrii podnikl koncem roku 2023 několik velkých útoků a v říjnu na nějaký čas dokonce ovládl plynové pole Dubaja. Counter Extremist Project, jenž sleduje i aktivity ISIS, upozornil, že loni podnikl Islámský stát především v pouštních oblastech Sýrie nejméně 212 útoků, při nichž zabil 502 osob.

Aktivní je nejen na východě země, ale také v Dará na jihu země, což vedlo Izrael k posunu jednotek do nárazníkového pásma u hranice se Sýrií.

V březnu ISIS zavraždil 22 syrských vojáků. Ředitel programu pro boj s terorismem v rámci amerického think-tanku Middle East Institute Charles Lister letos varoval, že „ISIS se v  Sýrii zotavil, což je důvod pro vážné obavy“.

Další nebezpečím je, že by se mohli na svobodu dostat někteří z cca 9000 vězněných příslušníků Islámského státu.

Američané podnikli v Iráku největší razii proti Islámskému státu. Nebezpečně sílí

Blízký a Střední východ

Islámský stát nebezpečně posiluje

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám