Článek
Základna Victory, ležící v Bagdádu nedaleko tamního letiště, v době vrcholících bojů hostila kolem 46 tisíc osob. V pátek ji Američané po komplikovaném stěhování oficiálně předali do rukou iráckých úřadů.
„Základna už není pod americkou kontrolou a je plně v rukou irácké vlády,“ potvrdil v pátek agentuře AP mluvčí americké armády Barry Johnson.
Základna Camp Victory přitom nepřipomínala město jen svou rozlohou, ale i infrastrukturou a vybavením. Vojáci zde měli k dispozici množství obchodů, kavárny, americké fast foody, bowlingovou dráhu a basketbalové či fotbalové hřiště.
Tamní vodárna vyrobila denně téměř 8,5 miliónu litrů vody, v prádelnách s 3000 pračkami se dalo za 24 hodin vyprat 36 000 košů špinavého prádla, základna měla jídelnu o velikosti sportovního stadiónu i vlastní výrobnu ledu.
Camp Victory obepínala 42kilometrů dlouhá betonová zeď s ostnatým drátem. Cesta z jednoho konce na druhý údajně zabrala půl hodiny. Proto celý areál protínalo několik autobusových linek.
Palácový komplex, na němž se základna rozkládá, původně sloužil bývalému iráckému diktátorovi Saddámu Husajnovi jako „klub“, v němž hostil bagdádskou elitu. Na místě se proto stále dá sem tam narazit na pozůstatky připomínající tuto éru, například značky s informacemi o parkování či s otevírací dobou kasín.
Američtí vojáci ukončili bojové akce v Iráku v loňském roce a do konce tohoto roku odejde i většina těch, kdo zůstali, aby školili a podporovali irácké síly. Armáda po dobu několika měsíců stěhuje ze stovek iráckých základen milióny kusů zařízení. Je to jeden z největších přesunů vojenského materiálu v dějinách a pro USA největší stěhování od konce druhé světové války. [celá zpráva]