Článek
„V sobotu kolem 3:45 (1:45 SEČ) síly amerického Ústředního velitelství podnikly útoky na dvě protilodní střely Húsíů, které byly připraveny k odpálení,“ uvedl CENTCOM.
„Americké síly identifikovaly střelu v oblastech Jemenu ovládaných Húsíi a zjistily, že představuje okamžitou hrozbu obchodním lodím a lodím amerického námořnictva v oblasti,“ podotklo velitelství.
Akci označil akci za sebeobrannou. „Akce učinila mezinárodní vody bezpečnějšími a ochránila právo na svobodnou plavbu,“ dodal CENTCOM.
U.S. Conducts Self-Defense Strike Against Houthi Anti-Ship Missile
— U.S. Central Command (@CENTCOM) January 27, 2024
On Jan. 27 at approximately 3:45 a.m. (Sanaa time), U.S. Central Command Forces conducted a strike against a Houthi anti-ship missile aimed into the Red Sea and which was prepared to launch. U.S. Forces… pic.twitter.com/UcHqDiyT1I
Povstalci provozovaná televize Al-Masíra uvedla, že Spojené státy spolu s Británii provedly dva vzdušné údery na přístav Rás Ísa, kde se nachází hlavní ropný terminál v Jemenu. Bližší podrobnosti nesdělila.
Páteční útok Húsíů zasáhl kolem 19:45 místního času (17:45 SEČ) ropný tanker Marlin Luanda plující pod vlajkou Marshallových ostrovů. Loď označili za britskou.
Firma Trafigura, která ji provozuje, má kanceláře v Londýně. Tanker přepravoval ruskou naftu, která byla nakoupena pod stanovenou limitní cenou. Další tanker Free Spirit, který plul za lodí Marlin Luanda, se hned po útoku obrátil a plul pryč z Rudého moře.
Plavidlu, jež začalo hořet, pomáhá americký torpédoborec USS Carney a několik dalších lodí. Nikdo z jeho posádky nebyl zraněn.
Britské varování
Mluvčí britské vlády Húsíe podle listu The Guardian varoval:
„Jsme si vědomi zpráv o útoku na tanker plující pod vlajkou Marshallových ostrovů M/V Marlin Luanda, který utrpěl škody při útoku v Adenském zálivu. Dali jsme jasně najevo, že jakýkoli takový útok na obchodní plavidla je neakceptovatelný a Spojené království a naši spojenci si vyhrazuji právo adekvátně odpovědět.“
Británie se účastnila už dvou úderů na jemenské Húsíe.
Húsíové ve čtvrtek v Adenském zálivu odpálili také protilodní střelu na torpédoborec USS Carney.
Íránem podporovaní a vyzbrojení šíitští Húsíové, kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná, od listopadu útočí na komerční plavidla v oblasti.
Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě. Ostřelují však i lodě, které nemají s Izraelem nic společného.
Spojené státy a Velká Británie útoky opakovaně útočily na postavení Húsíů a na sklady jejich zbraní. Nepovedlo se jim však zcela zastavit útoky vůči plavidlům, jichž jsou již tři desítky. Experti odhadují, že se podařilo zničit asi třetinu arzenálu Húsíů.