Článek
"Bezpečnostní síly zmařily spiknutí, jehož účastníci chtěli provést teroristický útok mimo Mekku ve snaze zmást bezpečnostní síly," uvedl mluvčí ministerstva vnitra.
"Skupina byla zatčena tři dny před hadždžem," dodal. Zatčení se tedy uskutečnilo asi před týdnem. Mluvčí neuvedl žádné podrobnosti o totožnosti zatčených, ale podle televize Al-Arabíja byli všichni Saúdové.
Zadržení podle televize chtěli teroristickými atentáty především vyvolat "bezpečnostní zmatek" mezi věřícími, jichž se na pětidenní pouť vypravilo ze 180 zemí kolem dvou a půl miliónu.
Šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin pochází ze Saúdské Arábie. Saúdské království členy sítě důrazně pronásleduje od vlny útoků na cizince v roce 2003.
Mezi poutníky byl i Ahmadínežád
Výroční muslimská pouť do Mekky skončila v pátek poté, co poslední skupiny muslimských poutníků v údolí Míná absolvovaly obřad kamenování satana. Mezi významnými hosty byl íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, což letošní pouti dodalo politický význam ve smyslu sblížení sunnitských a šíitských muslimů.
Letošní obřady se díky množství bezpečnostních opatření obešly bez nehod a incidentů. Z hlediska bezpečnosti je za nejrizikovější rituál považováno kamenování satana. Do údolí Míná proto bylo nasazeno 10 000 policistů a poblíž stél stály řady dobrovolníků s hasícími přístroji.
Pouť do Mekky je vedle vyznání víry, modlitby, půstu a almužny jedním z pilířů islámu. Pokud tomu nebrání zdravotní důvody, měl by ji vykonat každý muslim aspoň jednou za život. Po vykonání pouti má muslim právo nazývat se hádždž.