Článek
Radikálové mají podle Amnesty International v oblastech kolem měst Rakka a Halab sedm věznic. „Unesené a zadržené jsou zde i osmileté děti. Jsou drženy společně s dospělými v krutých a nehumánních podmínkách,“ uvedl ředitel AI pro Blízký východ a severní Afriku Philip Luther.
Praktiky věznitelů popsalo několik lidí, kteří zde byli drženi. Vězni jsou podle nich bičováni elektrickými kabely a gumovými pásy, mučeni elektrošoky a nuceni trávit dlouhý čas v bolestivých pozicích, například v poloze štíra, kdy jsou obě zápěstí zadržovaného připevněna k jednomu z ramen.
Rivalové a hříšníci
Některé z vězňů sunnitští extremisté podezírají z krádeže, jiné ze zločinů proti islámu, jako například kouření či mimomanželského styku. Další se vzpírali přímo akcím Islámského státu, anebo byli členy jiných ozbrojených skupin a frakcí, často ale byli také součástí opozice vůči vládě prezidenta Bašára Asada.
Bičování se podle svědků nevyhnulo ani vězněným dětem. Dva z nich vypověděli, že v jednom případě zhruba 14letému chlapci vysázeli věznitelé při výslechu na tělo 90 ran. V jiném případě byl křik svého trýzněného syna nucen poslouchat otec držený ve vedlejší místnosti.
Amnesty International vyzvala sunnitskou organizaci, aby s praktikami přestala.
Válka v Sýrii trvá bezmála tři roky. Vyžádala si víc než 100 000 životů. Do konfliktu se zapojili i radikální islamisté napojení na síť Al-Káida. Zejména USA proto lavírují s větší podporou syrské opozice a z Washingtonu se dokonce ozývají hlasy za udržení Asada u moci.