Článek
Ochranka Syřana rychle vyvedla z místa, Ahmadínežád nakonec od návštěvy mešity ve staré Káhiře upustil. Po pokusu zaútočit na prezidentovu delegaci byli zatčeni další čtyři lidé.
Úder botou je v muslimském světě považován za urážku. Roku 2008 irácký novinář Muntadar Zajdí na tiskové konferenci v Bagdádu takto napadl tehdejšího amerického prezidenta George Bushe, který stačil uhnout. Zajdí byl sice odsouzen, ale muslimové ho považují za hrdinu.
První návštěva od íránské revoluce
Ahmadínežád je v Egyptě poprvé od roku 1979, kdy Egypt podepsal s Izraelem jako první arabská země mírovou smlouvu a v Íránu se po islámské revoluci změnil režim. Účastní se 12. summitu zemí Organizace islámské spolupráce (OIC), který bude trvat do čtvrtka.
V úterý se Ahmadínežád, který stojí v čele šíitské velmoci, vydal do střediska sunnitského islámu, na univerzitu Al-Azhar. Ačkoli se egyptské úřady snaží zklidnit kritiky Ahmadínežádovy návštěvy slovy, že hosta je třeba respektovat, radikální muslimové se snažili vstup do Al-Azharu zablokovat. Někteří nesli transparenty s výzvami, aby Egypt vztahy s Íránem nerozšiřoval, ale naopak zpřísnil.
Zejména salafisté, tedy vyznavači víry v pospolitost pravověrných muslimů, v níž hlavní slovo budou mít Arabové, žádali, aby byl Ahmadínežádovi zakázán vstup do mešit. Požadovali také, aby byl Ahmadínežád přinucen vyslovit se k údajnému pronásledování sunnitů v Íránu a také k podpoře, již Teherán poskytuje vládě v Damašku.