Hlavní obsah

Blinken vyzval Lavrova k propuštění dvou vězněných Američanů

Nový americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes v prvním telefonátu se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem vyzval k propuštění dvou Američanů zadržovaných v Rusku. Diplomaté probírali také případ opozičního předáka Alexeje Navalného a další témata, která Spojené státy a Rusko rozdělují.

Foto: Tom Brenner, Reuters

Antony Blinken

Článek

V souvislosti s Navalným Lavrov Blinkenovi řekl, že je nutné respekovat ruský soudní systém, informovaly tiskové agentury s odvoláním na komuniké, která zvlášť vydala ministerstva zahraničí USA i Ruska.

„Ministr zopakoval odhodlání prezidenta (Joea) Bidena chránit americké občany a jednat pevně při ochraně amerických zájmů v reakci na činy Ruska, které poškozují nás nebo naše spojence. To zahrnuje propuštění Paula Whelana a Trevora Reeda, aby se mohli vrátit domů k rodinám ve Spojených státech," uvedlo americké ministerstvo zahraničí po telefonátu vrcholných diplomatů obou zemí.

Česko u velvyslance protestovalo proti odsouzení Navalného. Vměšování, reagují Rusové

Zahraniční

Zatímco bývalý člen americké námořní pěchoty Trevor Reed si v Rusku odpykává trest za napadení dvou policistů, podnikatele Paula Whelana poslal ruský soud do vězení za špionáž. Washington jejich usvědčení zpochybňuje, uvedla agentura AP.

Blinken podle agentury AFP v telefonátu otevřel i další témata, jako například zásahy Ruska do voleb ve Spojených státech, agresi Moskvy na Ukrajině či kybernetický útok na sítě amerických úřadů a firem, ze kterých Washington viní Moskvu.

Politici rovněž probírali případ kritika Kremlu Alexeje Navalného. Opoziční politik loni v létě skončil po otravě látkou ze skupiny novičok v Berlíně na léčení. Navalnyj tvrdí, že ho na příkaz Putina otrávila tajná služba FSB, což Kreml odmítá. V lednu se Navalnyj do Ruska vrátil, policie ho zatkla hned na letišti a soud tento týden změnil jeho podmíněný trest na nepodmíněný.

V Rusku zadrželi přes tisíc lidí na protestech proti odsouzení Navalného

Evropa

Proti jeho věznění se v Rusku zvedla vlna nevole, Moskvu v souvislosti s Navalným a zásahem proti demonstrantům kritizuje řada západních zemí včetně Spojených států. Ty volají po propuštění Navalného i zadržených demonstrantů. Rusko výzvy Západu odmítá a označuje za vměšování do vnitřních záležitostí země.

„V souvislosti se situací kolem Navalného, kterou nadnesl Blinken, ministr (Lavrov) poskytl detailní vysvětlení o nutnosti respektovat legislativu a soudní systém Ruské federace," uvedlo ve svém prohlášení po telefonátu mezi Lavrovem a Blinkenem ruské ministerstvo zahraničí.

Související témata:

Výběr článků

Načítám