Článek
„To, co se děje v Íránu, se týká především Íránců, jejich budoucnosti a jejich země. Tady nejde o nás,“ řekl Blinken v rozhovoru s americkou novinářkou íránského původu Christiane Amanpourovou.
„A jednou z hlubokých chyb, kterých se režim dopouští, je snaha ukazovat prstem na ostatní – na Spojené státy, Evropany – a tvrdit, že jsme nějakým způsobem zodpovědní za podněcování nebo jiné rozdmýchávání plamenů protestů. To je velké a zásadní nepochopení vlastního lidu.“
Protesty v Íránu vypukly poté, co v polovině září zemřela 22letá Mahsa Amíníová na následky brutálního výslechu na policii, která ji zadržela kvůli nesprávně nasazenému hidžábu.
Napětí kolem íránského režimu se tento týden opět dostalo do popředí zájmu, když se Írán připravoval na utkání s USA na mistrovství světa ve fotbale. Americká fotbalová federace na 24 hodin změnila na svých sociálních sítích íránskou vlajku, aby vyjádřila podporu protestujícím v Íránu. Své rozhodnutí vysvětlila tak, že chtěla vyjádřit „podporu ženám v Íránu bojujícím za základní lidská práva“.
Protesty posílil fotbal
Íránští fotbalisté, kteří se ostatně na šampionátu dostali do křížku s režimem také, když odmítli v prvním zápase zpívat národní hymnu, nakonec Američanům v závěrečném zápase skupiny podlehli 0:1.
Velká část Íránců tuto porážku slavila, protože to znamenalo, že režim nebude mít co využít ke své propagandě. Prohru oslavoval i 27letý Mehrán Samak, který na podporu demonstrantů zatroubil v autě. Bezpečnostní složky ho za to střelily do hlavy a mladík na místě zemřel, uvedla lidskoprávní organizace Iran Human Rights.
Íránský fotbalový záložník Saíd Ezatolahí, jenž utkání proti USA odehrál, zveřejnil na svém instagramovém profilu příspěvek s fotkou z dětství, na které je společně se Samakem. V dětství spolu hrávali za stejný tým, s obětí se tedy znal.
„Po včerejší hořké porážce zapálila informace o tvém úmrtí moje srdce,“ napsal Ezatolahí. „Jednoho dne masky odpadnou a uvidíme čistou pravdu. Tohle si naši mladí nezaslouží. Tohle si náš národ nezaslouží,“ dodal.